• Κνίδωση
  • Υποβλήθηκε 31/07/2023

Καλημέρα. Έφηβος, 13 ετών και 11 μηνών, εμφάνισε κνίδωση μετά από έναν μήνα ,και λίγο παραπάνω, ανοσοθεραπειας. Η θεραπεία με την μέθοδο της ανοσοθεραπεια ξεκίνησε, γιατί είναι αλλεργικός στα ακάρεα και την οικιακή σκόνη. Έχει αλλεργία στην μπανάνα,στην φράουλα,στο λάτεξ, σε σκιαγραφικό (δεν γνωρίζω σε ποίο ακριβώς) και στο φάρμακο που δίνουν για νάρκωση,για χειρουργείο (ούτε αυτό το γνωρίζω). Έχει αλλεργικό άσθμα. Έως 8 ετών έχει κάνει τρία επεισόδια οξείας βρογχίτιδας. Ο αλλεργιολογος μας είπε, ότι η κνίδωση δεν οφείλεται στην θεραπεία με τις σταγόνες (πέντε) (ανοσοθεραπεια). Εννοούσε, χωρίς να το πει ξεκάθαρα, ότι οι λόγοι είναι ψυχολογικοί. Η εμφάνιση της κνίδωσης ξεκίνησε μετά από περίπου 20 ημέρες ανοσοθεραπειας, με πρησμένες παλάμες , μετά γόνατα. Δεν έδωσα σημασία, γιατί νόμιζα ότι απλά αντιδρά ο οργανισμός στο φάρμακο. Όμως αυτό μετά από μια εβδομάδα και κάτι, έγινε χειρότερο και κατέληξε να πρηστεί ολόκληρος. Από το τριχωτό της κεφαλής έως τις πατούσες!!. Η ανοσοθεραπεια σταμάτησε, φυσικά, εδώ και έναν μήνα. Έκανε αγωγή για 10 ημέρες με αντισταθμιστικά και κορτιζόνη. Τώρα έχει πάλι κνίδωση, όχι τις ίδιας έκτασης. Πιστεύετε ότι είναι ψυχολογικό. Εδώ και δύο χρόνια απέχει από το σχολείο. Την ανοσοθεραπεια δεν την ξεκίνησε το παιδί λόγο του αλλεργικού άσθματος, αλλά γιατί έκανε συνέχεια ιγμορίτιδα ,στα 12 χρόνια. Μας είπαν στο εκτός από αλλεργικός έχει και δυσπλασία στο αριστερό ιγμορείο. Έχει χρόνια παραρρηνοκολπιτιδα. Έχει γίνει παροχέτευση μια φορά, γιατί πονούσε πολύ. Ένιωθε πολλά τσιμπήματα στο πρόσωπο, πόνο και σφίξεις. Γι'αυτό ξεκίνησε ανοσοθεραπεια. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

1 ειδικός απάντησε

  • Καλημέρα σας. Θα πρότεινα τους προβληματισμούς και τις ερμηνείες για "ψυχολογικό" πρόβλημα να μην τις λάβετε υπόψη. Σωστότερο θα ήταν να γίνει γενικευμένος έλεγχος κνίδωσης. Επίσης, να αποκλειστεί, τυχόν, ιογενής συνδρομή. Η συσχέτιση με την ανοσοθεραπεία πρέπει συνδυαστεί με περαιτέρω ερωτήσεις σχετικά με το ιστορικό, την προτεινόμενη θεραπεία και η οποία ακολουθήθηκε για ένα διάστημα & τις αλλεργίες (ευαισθητοποιήσεις) του παιδιού,. Με εκτίμηση.

    Κωνσταντινόπουλος Αναστάσιος

    Αλλεργιολόγος

    Νέα Ερυθραία