• Βουβωνοκήλη
  • Υποβλήθηκε 02/05/2024

Πρέπει να προγραμματίσω επέμβαση αριστερής βουβωνοκοίλης σύμφωνα με τη σύσταση γενικου χειρουργου. Το 1ο ερώτημα που θέτω: Οι πιθανότητες οποιασδήποτε υποτροπίασης που θα με ενοχλήσει πάλι σε βάθος χρόνου 6 7 8 ετών θα είναι οι ίδιες είτε η επέμβαση γίνει σε δημόσιο νοσοκομείο (χαμηλής ποιότητας πλεγμα) είτε σε ιδιώτη γενικο χειρουργό με νέες μεθόδους και υψηλότερης ποιότητας πλέγμα? Ή υπάρχει τεράστια διαφορα? Το 2ο ερώτημα : με την αποθεραπεια της επέμβασης ειτε με την παλια μεθοδο είτε με την νεα- ρομποτικη μέθοδο θα μπορώ να σηκώνω κανονικά βαρη χωρις προβλημα? Τι λέει η εμπειρία?

3 ειδικοί απάντησαν

  • Η χειρουργική θεραπεία με πολύ καλό πλέγμα είναι αναγκαία… στα ιδιωτικά ο χειρουργός έχει τη δύναμη τότητα αυτή
    Προσωπική εμπειρία: από 1500 ασθενείς με λαπαροσκοπική θεραπεία (13 χρόνια) μόνο ένας υποτροπίασε που έφταιγε ο ίδιος ( άμεσα μετεγχειρητικά μετέφερε 1 τόνο μάρμαρα)

    Γεωργόπουλος Νικόλαος

    Γενικός Χειρουργός

    Πλατεία Μαβίλη

  • Τα πλέγματα που χρησιμοποιούνται στα δημόσια νοσοκομεία είναι κατά κανόνα τα ίδια με αυτά στα ιδιωτικά. Μάλιστα, πολλές φορές είναι και ακριβότερα. Η πιθανότητα υποτροπής δεν έχει να κανει με το υλικό του πλέγματος. Τα πλέγματα που χρησιμοποιούνται για την βουβωνοκήλη είναι γενικά από το ίδιο υλικό και έχουν πάνω κάτω τις ίδιες ιδιότητες. Η πιθανότητα υποτροπής έχει να κάνει με την τεχνική και την ποιότητα του χειρουργείου. Η ανοιχτή μέθοδος από σε σχέση με τις ελάχιστα επεμβατικές ( λαπαροσκοπική ή ρομποτική) έχει διαφορά ως προς τον χρόνο μετεγχειρητικής αποκατάστασης αλλά αυτό εξαρτάται και από άλλους παραγοντες.

    Γκουτζιώτης Ιωάννης

    Γενικός Χειρουργός

    Κοζάνη

  • Καλοί γιατροί υπάρχουν και στα δημόσια νοσοκομεία & στα ιδιωτικά. Η ανοικτή επέμβαση και η λαπαροσκοπική-ρομποτική δεν έχουν διαφορές στο καλό αποτέλεσμα.Ίσως οι νέες μέθοδοι να χρειάζονται λίγο λιγώτερα παυσίπονα.Τα πλέγματα δεν διαφέρουν μεταξύ ιδιώτη-δημοσίου.Βάρος δεν σηκώνουμε τον 1ο μήνα.Μετά προοδευτική αύξηση του βάρους που θα σηκώνετε

    Γεωργαντάς Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι