• Βουβωνοκήλη
  • Υποβλήθηκε 17/09/2023

Μπορώ να κάνω μαγνητική κάτω κοιλίας αν πριν από χρόνια (2007) έκανα επέμβαση δεξιάς βουβωνοκήλης; Υπάρχει περίπτωση το πλέγμα να περιέχει μεταλλικά στοιχεία;

8 ειδικοί απάντησαν

  • Στη βουβωνοκήλη η καθήλωση του πλέγματος γίνεται με ράμματα.
    Μεταλικά clips Χρησιμοποιούνται σε μεγάλες κοιλιοκήλες.
    Ο χειρουργός σας γνωρίζει πως έκανε τη καθήλωση του πλέγματος.
    Η γνώμη μου είναι ότι δεν υπάρχει κανένα προβλημα για να γίνει η μαγνητική τομογραφία.

    Ράθωσης Σπύρος

    Γενικός Χειρουργός

    Πάτρα

  • Δεν έχετε πρόβλημα ακόμη και πλέγμα τιτανίου να σας έβαλε ο συνάδελφος

    Φαρμάκης Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός - Στρατιωτικός Ιατρός ε.α

    Περαία

  • Καλησπέρα! Το πλέγμα δεν περιέχει μεταλλικά στοιχεία. Είναι ασφαλές να προχωρήσετε στην εξέταση. Στη λαπαροσκοπική χειρουργική και σπανιότερα στην ανοικτή, χρησιμοποιούμε για την στερέωση του πλέγματος μεταλλικά "καρφάκια" τα οποία είναι όμως από τιτάνιο, ένα υλικό επίσης συμβατό για το μαγνητικό τομογράφο.

    Χουλιάρας Χρήστος MD, MSc

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Μπορείτε να κάνετε Μάγνητικη

    Καζαμίας Μιχάλης

    Γενικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Μπορειτε ασφαλως να κανετε

    Τσακμάκας Δημήτριος - Σύγχρονο Ιατρείο Ορθοπρωκτικών Παθήσεων

    Γενικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Το πλέγμα δεν έχει μεταλλικά στοιχεία. Μπορεί, όμως, ο Χειρουργός να χρησιμοποίησε μεταλλικά κλιπ για την καθήλωση του πλέγματος, ιδίως εάν η επέμβαση έγινε λαπαροσκοπικά. Μπορείτε να κάνετε μια απλή ακτινογραφία πριν την μαγνητική για να διαπιστώσετε εαν υπάρχουν μεταλλικά στοιχεία

    Τσεχπενάκης Αναστάσιος

    Γενικός Χειρουργός

    Πλατεία Μαβίλη

  • Τα τελευταία 30 χρόνια και πλέον δεν χρησιμοποιούνται πλέγματα μεταλλικά

    Γεωργαντάς Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • ΤΟ ΠΛΕΓΜΑ ΟΧΙ. ΤΑ ΚΑΡΦΙΔΙΑ ΚΑΘΗΛΩΣΗΣ (ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ) ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΙΤΑΝΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΤΙΔΡΟΥΝ ΣΕ ΜΑΓΝΗΤΙΚΟ ΠΕΔΙΟ. ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΑ ΑΝΑΔΕΙΚΝΥΕΙ.

    Μπινιάρης Γεώργιος

    Γενικός Χειρουργός

    Πειραιάς