• Βουβωνοκήλη
  • Υποβλήθηκε 30/01/2024

Καλησπέρα είμαι 33 ετών άντρας έχω χρόνια σπαστική κολίτιδα που πολλές φορές αντανακλά η ενόχληση στα γεννητικά και μεταξύ των γεννητικών οργάνων και του ποδιού .αυτή τη περίοδο νιώθω αυτή την ενόχληση μεταξύ των γεννητικών οργάνων και του ποδιού υποχωρεί με το περπάτημα και την κένωση και ήθελα να ρωτήσω αν ειναι πιθανό συμπτώμα βουβωνοκήλης γιατί είδα ότι σε αυτή τη περίπτωση υπάρχει ενα εξόγκωμα και πονάει με τη πίεση ενώ εγώ δεν εχω κάτι τέτοιο

5 ειδικοί απάντησαν

  • Υπάρχει μια σπάνια πάθηση που λέγεται σύνδρομο ανελκτήρων εμφανίζεται με τα συμπτώματα που περιγράφεται. Έχει σχέση με τους μύες του πυελικού εδάφους και εμφανίζεται με έντονο σπασμό. Καλό είναι να σας δει Γαστρεντερολόγος ή Χειρουργός.

    Φαρμάκης Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός - Στρατιωτικός Ιατρός ε.α

    Περαία

  • Η συμπτωματολογία που περιγράφετε είναι πιθανό να σχετίζεται με την ύπαρξη βουβωνοκήλης, την οποία μπορεί να διαπιστώσει χειρούργος κατά την κλινική σας εξέταση.

    Τσεχπενάκης Αναστάσιος

    Γενικός Χειρουργός

    Πλατεία Μαβίλη

  • Σωστα αναφερεστε απο εκει και μετα μπορει να σας εξετασει και κλινικα ενας χειρουργος

    Τσακμάκας Δημήτριος - Σύγχρονο Ιατρείο Ορθοπρωκτικών Παθήσεων

    Γενικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας . Λίγο πιό πάνω απο το σημείο που αναφέρετε δηλαδή στην λαγόνιο χώρα είναι η ανατομική θέση του σιγμοειδόυς και θα μπορούσε ο πόνος εκεί να οφείλετε και σε ευερέθιστο έντερο. Για να αποκλειστεί όμως η πιθανότητα της κήλης που και αυτή μπορεί να παρουσιάσει πόνο η ενόχληση στο σημείο και λίγο πιό κατω δηλαδη στην βουβωνικη περιοχη πρέπει να σας εξετάσουμε. Είμαι στην διάθεσή σας για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία

    Μπροτζάκης Παντελεήμων

    Γενικός Χειρουργός

    Παλαιό Φάληρο

  • Εξέταση από χειρουργό γιά να αποκλειστεί η περίπτωση βουβωνοκήλης

    Γεωργαντάς Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι