• Βουβωνοκήλη
  • Υποβλήθηκε 14/11/2022

Η μητέρα μου είναι 92 χρόνων και έχει δύο βουβωνοκήλης από τη δεξιά και την αριστερή πλευρά πρέπει να κάνει εγχείρηση σε αυτή την ηλικία?

10 ειδικοί απάντησαν

  • Ναι προγραμματισμένα

    Γεωργόπουλος Νικόλαος

    Γενικός Χειρουργός

    Πλατεία Μαβίλη

  • Καλημέρα σας, με συγχωρείτε για την καθυστερημένη απάντησή μου...
    Δεν είναι απαγορευτική η επέμβαση σε αυτήν την ηλικία, για παράδειγμα έχω χειρουργησει ασθενή 95 ετών με βουβωνοκηλη και πήγε εξαιρετικά. Καλό θα ήταν να την δω από κοντά για να την εκτιμήσω και να σας λύσω κάθε απορία. Εάν δεν δύναται να έρθει στο ιατρείο, κάνω και επισκέψεις κατ οίκον...

    Καραΐσκος Ιωάννης

    Γενικός Χειρουργός

    Βάρη

  • Εάν δεν έχει κλινικά προβλήματα,όπως πόνο ή διαταραχές στις κενώσεις ,όχι.

    Σίδερης Ιωάννης

    Γενικός Χειρουργός

    Χαϊδάρι

  • Το κατά ποσό η μητέρα σας χρειάζεται χειρουργείο εξαρτάται από το αν έχει συμπτώματα από τις κήλες της, το τι άλλα προβλήματα υγείας έχει και το κατά ποσό αυτές την περιορίζουν στην καθημερινότητα και τις δραστηριότητές της. Ο κάθε ασθενής συζητείται ξεχωριστά και οι προτάσεις του χειρουργού είναι πάντα εξατομικευμένες.

    Σμπαρούνης Σπυρίδων

    Γενικός Χειρουργός

    Χολαργός

  • Η ηλικία Δρν αποτελεί αντένδειξη ενός χειρουργείου
    Πρέπει να αξιολογηθεί η γενική της κατάσταση και αναλόγως να προχωρήσει η όχι στην επέμβαση

    Γκιουζέλης Δημήτρης

    Γενικός Χειρουργός

    Πετρούπολη

  • Συνήθως δεν απαιτείτε χειρουργική επέμβαση διότι οι ασθενείς αυτής της ηλικία έχουν κατά το πλείστον περιορισμένη κινητικότητα και δε σηκώνουν βάρη. Θα πρέπει όμως να εκτιμηθούν οι κήλες κλινικά για να διευκρινιστεί και η πιθανότητα ξαφνικής περίσφιξης και εντερικής απόφραξης η οποία θα οδηγούσε την ασθενής άμεσα στο νοσοκομείο για επείγουσα αντιμετώπιση. Ευχαριστώ

    Πανέρης Παντελεήμων

    Γενικός Χειρουργός

    Πατήσια

  • Εάν είναι ενεργή και χωρίς σοβαρά προβλήματα θα πρέπει σε συνεργασία με τον θεράποντα ιατρό να το αποφασίσει για αποφύγει την σοβαρότερα από πιθανές επιπλοκές στο μέλλον

    Χειρουργικό Ιατρείο - Ιατρείο Μαστού Νησωτάκης Κ. & Χ.

    Γενικός Χειρουργός

    Ραφήνα

  • αν είναι περιπατητική ναι, αν όχι τότε ανάλογα με το βαθμό δυσκοιλιότητας. Σε κάθε περίπτωση αυτό κρίνεται από τη βιολογική και όχι την πραγματική ηλικία και από τη λειτουργία καρδιάς, νεφρών και πνευμόνων ενώ μια αναισθησιολογική εκτίμηση κρίνεται απαραίτητη.

    Πινιαλίδης Διονύσιος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Φυσικά γιατί μπορεί να δημιουργηθεί περίσφιξη και νέκρωση του περιεχομένου της κήλης και να οδηγηθεί εκτάκτως στο χειρουργείο υπό δύσκολες συνθήκες. Καλό είναι τέτοιου είδους ασθενείς να χειρουργούνται προγραμματισμένα με καλό προεγχειρητικό έλεγχο

    Φαρμάκης Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός - Στρατιωτικός Ιατρός ε.α

    Περαία

  • Αν οι βουβωνοκήλες είναι μεγάλες και προκαλούν συμπτώματα όπως πόνο, δυσκολια στη κινηση, ή ναυτία, δυσκοιλιότητα ή φούσκωμα στο έντερο τότε θα πρέπει να χειρουργηθουν προς αποφυγή περισφυξης και ειλεού. Αν είναι μικρές με περιεχόμενο λίπος και δεν δημιουργούν ιδιαίτερες ενοχλήσεις τότε συνίσταται η προσεκτική παρακολούθηση χωρίς επεμβαση

    Αρχοντοβασίλης Φώτης

    Γενικός Χειρουργός

    Χολαργός