• Καθαρισμός δοντιών
  • Υποβλήθηκε 26/02/2024

Καλησπέρα σας, λόγω απλασίας και στους δύο πλάγιους τομείς έχω βάλει προσωρινά Maryland τα οποία καλύπτουν το πίσω μέρος και στους δύο κυνόδοντες καθώς και στους δύο κεντρικούς τομείς αυτό έγινε ώστε να υπάρχει μεγαλύτερη σταθερότητα μέχρι να κάνω χειρουργείο όπου θα τοποθετηθούν εμφύτευμα. Αυτό έγινε τον Μάιο του 2023 μερικούς μήνες μετά εμφανίστηκε ανάμεσα από τους κεντρικούς τομείς ένα πιο καφετί χρώμα, το βούρτσισμα οδηγούσε σε αιμορραγία, γενικά δεν φεύγει με πλύσιμο ούτε με στοματικό διάλυμα δεν συνοδεύεται από κάποια δυσοσμία ή πόνο μόνο το χρώμα το οποίο δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι πάνω στο ούλο ή αν είναι τροφή που έχει εγκλωβιστεί λόγω των Maryland , θεωρείτε θα πρέπει να πάω σε κάποιον ειδικό να μου αφαιρέσει τα Maryland να γίνει ένας καθαρισμός και να τα ξανά βάλω, είναι κάποια μόλυνση; Ή κάτι λιγότερο ανησυχητικό; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

7 ειδικοί απάντησαν

  • Καλό είναι να γίνει ένας καθαρισμός βαθύ στην περιοχή ώστε να καθαριστεί φλεγμονή και ίσως να χρησιμοποιηθεί ένα τοπικό αντισηπτικό σε μορφή τζελ

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Αποτι καταλαβαινω χωρις να εχω πληρη εικονα , σας εχει προκληθει τοπικη ουλιτιδα και πρωτιστως χρειαζεστε θεραπεια ουλων για να φυγει η πιθανολογουμενη φλεγμονη και μετεπειτα απο εσας εφαρμογη στοματικης υγιεινης.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Ισως χρειαστειτε εναν απλο καθαρισμο δοντιων

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Δεν μπορώ να το πω αν δεν δω, αλλά πιστεύω απλά να καθαριστεί η περιοχή χωρίς να αφαιρεθεί το Maryland

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Συνιστάται ένας επισταμενος κλινικός έλεγχος.

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • μπορει να ειναι και κατι απλο οπωσ χρωστικη. μπορει ομωσ και τερηδονα. να πατε στον οδοντιατρο σασ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Τίποτα το ανησυχητικό, με ειδικό μη επεμβατική τρόπο, θα μπορούσε να απομακρυνθεί χωρίς κανένα πρόβλημα. Να είστε καλά!

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα