• Καρκίνος Παχέος Εντέρου
  • Υποβλήθηκε 10/11/2022

Καλησπερα σας. Μετα απο ηπιο αποφρακτικο επεισοδιο που λυθηκε (με πιεση στην κοιλιακη χωρα για την αποβολη των συσσωρευμενων υλικων κενωσης) με παραμονη στο νοσοκομειο για 24 ωρες περιπου, διαπιστωθηκε αρχικα με δακτυλικη εξεταση, ψηλαφητη μαζα. Κατοπιν τις επομενες μερες πραγματοποιηθηκε κολονοσκοπιση με ληψη υλικου για βιοψια και αξονικη ανω και κατω κοιλιας και οπισθοπεριτοναικου χωρου με τα οργανα σε Κ/Φ ορια και ευρυματα στο ορθο που περιλαμβανουν ανωμαλη κυκλοτερης παχυνση του τοιχωματος του σε μηκος 7-8 cm με ρυπαροτητα του περιβαλλοντος λοιπους τα οποια αποδιδονται σε υποτροπη χειρουργηθεντος Ca ορθου (αναγμωρησθηκαν χειρουργικα clips). Δρομολογηθηκε ραντεβου με τον χειρουργο κ. Σετζη του Θεαγενειου (διενεργησε και την προηγουμενη επεμβαση προ 4ετιας στο ορθο με προσωρινη κολοστομια στο ανιων τμημα του παχεως εντερου). Ο ασθενης ειναι αντρας 84 ετων σημερα, με υποκειμενα νοσηματα (μαρμαριγη, αρτηριακη πιεση και αλεργια στην νεμπιβολολη, αδυνατος) σε ενεσιμη αντιπηκτικη αγωγη επι διετιας λογω επιπλοκων στο sidrom. Η βασικη μου απορια αυτην την στιγμη ειναι ο τυπος διατροφης μεχρι την αποκατασταση που θα πρεπει να ακολουθει ο ασθενης με σκοπο την οσο το δυνατον αποφυγη της αποφραξης εκ νεου!! Σε σχετικη μου ερωτηση σον γιατρο που διενεργησε την κολονοσκοπιση , η απαντηση του ηταν γενικα και αοριστα να αποφευγει τα λαχανικα και να σιτιζετε κυριως με σουπες και υδαρη φαγητα, προφανως για να εχει χαμηλη παραγωγη κοπρανων με μαλακη υφη. Αν μπορειτε παρακαλω να με διαφωτησετε με κατι ποιο συγκεκριμενο ωστε να προσαρμοσω οσο το δυνατον την διατροφη του. Υποψη οτι διαμενει μονος, σε χωριο, με γενικα αρνητικη διαθεση δεδομενου οτι μολις προχθες απεβιωσε αιφνιδιως και η συζυγος του. Ευχαριστω για τον χρονο σας !! Περιμενω απαντηση οσο το δυνατον αμεσα !! Με ειλικρινη εκτιμιση Μιχαλης Αλβανος Γουμενισσα Παιονιας Κιλκις

5 ειδικοί απάντησαν

  • Η απάντηση του γαστρεντερολόγου είναι σωστή. Χρειάζεται αποφυγή των λαχανικών, που προκαλούν υπόλειμμα. Προτιμώνται οι ρευστές τροφές. Αποφεύγεται επίσης το ρύζι. Μπορείτε να του δίνετε βραστά κολοκυθάκια, βραστές πατάτες, μπιφτέκι κυρίως στον ατμό, βραστό κοτόπουλο, ζωμούς και ζυμαρικά με μέτρο. Συγγνώμη για την αργοπορία στην απάντηση, αλλά τώρα είδα τα μηνύματα αυτά γιατί είχαν πάει στα spam. Καλή επιτυχία στις προσπάθειες σας

    Πανόπουλος Χρήστος

    Ογκολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Εάν δεν υποβληθεί σε επέμβαση η εξέλιξη του όγκου μπορεί να προκαλέσει απόφραξη ασχέτως διατροφής
    Εφόσον ο όγκος είναι ήδη μεγάλος και ο κίνδυνος απόφραξης είναι αυξημένος θα πρέπει να γίνει έστω μια παρηγορητικη επέμβαση για την δημιουργία μιας κολοστομιας ( παραφυση έδρα)
    Η διατροφη δεν έχει λοιπόν ιδιαίτερη σημασία
    Αυτό που μπορεί να παίρνει είναι παραφινέλαιο προκειμένου να είναι μαλακα τα κοπρανα

    Γκιουζέλης Δημήτρης

    Γενικός Χειρουργός

    Πετρούπολη

  • Δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος κανόνας αυτό που σας είπε ο χειρουργός του είναι απόλυτα λογικό. Η τοπική υποτροπή όταν δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί χειρουργικά είναι δύσκολα διαχειρισιμη

    Χειρουργικό Ιατρείο - Ιατρείο Μαστού Νησωτάκης Κ. & Χ.

    Γενικός Χειρουργός

    Ραφήνα

  • ο ασθενής πρέπει να υποβληθεί σε ακτινοβολία στην ελάσσονα πύελο με σκοπό την αδρανοποίηση του όγκου και την αποφυγή αιμορραγίας. Κατά το διάστημα αυτό να σιτίζεται με σούπες με ελάχιστα λαχανικά, μπιφτέκι και ψάρι ψητό λευκό ενώ τα 3-4 ασπράδια αβγού και το ανθότυρο με το μέλι είναι απαραίτητες τροφές, συμπληρωματικά δε μία κουταλιά σούπας τρεις φορές την ημέρα σιρόπι duphalac, ενώ τροφές όπως το γάλα, το ρύζι, η μπανάνα και το τσάι απαγορεύονται. Θ α του έκανα κολοστομία στο επίπεδο του αριστερού παχέος εντέρου με επισκληρίδιο αναισθησία.

    Πινιαλίδης Διονύσιος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Υπάρχουν έτοιμα συμπληρώματα διατροφής που δικαιολογούνται από τον ΕΟΠΥΥ λόγω του προηγούμενου χειρουργείου

    Φαρμάκης Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός - Στρατιωτικός Ιατρός ε.α

    Περαία