• Καρδιακή ανεπάρκεια
  • Υποβλήθηκε 03/02/2023

τι ειναι το μπλοκ δεξια?

7 ειδικοί απάντησαν

  • Είναι μια ήπια διαταραχή του ηλεκτρικού κυκλώματος της καρδιας, που στο 95% των περιπτωσεων είναι φυσιολογική παραλλαγη και δε χρειάζεται περαιτερω διερευνηση - χρειάζεται όμως εξέταση από καρδιολογο για να αποκλειστεί κάποια συνυπάρχουσα παθολογια (πχ μέσοκολπική επικοινωνία)

    Ψώχιας Πολύκαρπος

    Στρατιωτικός Ιατρός - Ειδικός Καρδιολόγος

    Εύοσμος

  • Το μπλοκ δεξιού σκέλους είναι μια καθυστέρηση στην μετάδοση του ηλεκτρικού ερεθίσματος της καρδιάς μέσου του δεξιού σκέλους και αναγνωρίζεται εύκολα από το ηλεκτροκαρδιογράφημα

    Παπαβασιλείου Λήδα Πιερέττα

    Καρδιολόγος

    Κηφισιά

  • ΤΟ ΜΠΛΟΚ ΔΕΞΙΟΥ ΣΚΕΛΟΥΣ ΤΟΥ ΔΕΜΑΤΙΟΥ ΤΟΥ HIS (ή RBBB ΟΠΩΣ ΤΟ ΛΕΝΕ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ) ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ, Η ΟΠΟΙΑ ΑΡΧΙΚΑ ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΟΥΜΕ, ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΕΠΙΠΤΩΣΗ ΣΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ, ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ. ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΓΕΝΝΙΕΣΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ, ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΕΠΙΚΤΗΤΟ ΕΙΤΕ π.χ. ΛΟΓΩ ΓΗΡΑΝΣΗΣ ΚΑΙ ΑΣΒΕΣΤΩΣΗΣ ΤΟΥ ΔΕΜΑΤΙΟΥ ΕΙΤΕ ΑΛΛΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΠΙΒΑΡΥΝΣΗΣ ΤΟΥ ΔΕΞΙΟΥ ΜΕΡΟΥΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΑΠΟ ΝΟΣΗΜΑΤΑ ΕΙΤΕ ΚΑΡΔΙΑΚΑ ΕΙΤΕ ΕΞΩΚΑΡΔΙΑΚΑ (π.χ. ΠΝΕΥΜΟΝΟΠΑΘΕΙΕΣ). ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΠΑΙΔΙ ΕΙΤΕ ΤΟ "ΕΠΑΘΕ" ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΣΥΧΝΑ ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟ ΚΑΡΔΙΟΓΡ... Διάβασε περισσότερα

    Δράγαζης Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Ηλιούπολη

  • η καρδια λειτουργει χαρη στο ρευμα που την διαπερνα.Παραγεται απο μια περιοχη που ονομαζεται φλεβοκομβος μεταδιδεται στον κολποκολιακο κομβο και επειτα στο δεματιο του His.Απο εκει ξεκινουν 2 οδοι μεταφορας ρευματος ενας για το αριστερο κατω μερος της καρδιας(κοιλία) και ενας για το δεξιο.Αν εχουμε δεξι μπλοκ οπως υποδηλωνει και το ονομα του δεν περνα ρευμα απο εκει με αποτελεσμα η συσπαση του δεξιου μερους να υπολειπεται χρονικα σε σχεση με το αριστερο

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος

  • Πρόκειται για ήπια συνήθως μορφή διαταραχής αγωγής του καρδιακού ερεθίσματος, που όμως κάτω από κάποιες προϋποθέσεις μπορεί να οδηγήσει σε αρρυθμίες.

    Κρεζίας Πέτρος

    Καρδιολόγος

    Άλιμος

  • Μπλοκ δεξιου σκελους εννοειτε. Συνηθως δεν ειναι ενδειξη παθολογιας. Αναλογα βεβαια και με τον αξονα του καρδιογραφηματος και τον ασθενη

    Συκιώτης Αλέξανδρος

    Καρδιολόγος

    Γέρακας

  • ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΓΕΝΕΣ
    ΔΗΛΑΔΗ ΓΕΝΙΩΜΑΣΤΕ ΜΑΥΤΟ.ΕΑΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΕΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΣΕ ΜΕΓΑΛΗ ΗΛΙΚΙΑ ΧΡΗΖΕΙ ΕΡΕΥΝΑΣ.ΚΑΛΟ ΝΑ ΚΡΑΤΑΜΕ ΕΝΑ ΗΚΓ ΓΙΑ ΣΥΓΚΡΙΣΗ.

    Σιμιτσής Στυλιανός

    Καρδιολόγος

    Πλατεία Μαβίλη