• Καρδιακή ανεπάρκεια
  • Υποβλήθηκε 11/01/2023

Η μητέρα μου 84 ετων έχει καρδιακη ανεπαρκεια και χρειάζεται συνεχή ροή οξυγονου λόγο δυσπνοιας πως μπορεί να βοηθηθεί να ανέβει το οξυγονο της λίγο και να μην χρειάζεται συνέχεια οξυγονο

12 ειδικοί απάντησαν

  • ΜΟΝΟ Ο ΘΕΡΑΠΩΝ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟΣ ΘΑ ΣΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

    Σιμιτσής Στυλιανός

    Καρδιολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Θα πρέπει να γίνει εκτίμηση σε εξειδικευμένο κέντρο καρδιακής ανεπάρκειας.

    Κρεζίας Πέτρος

    Καρδιολόγος

    Άλιμος

  • Η αγωγή για την καρδιακή ανεπάρκεια μπορεί να βοηθήσει το οξυγόνο και να μην χρειάζεται διαρκή εξωτερική χορήγηση οξυγόνου. Δεν είναι όμως πάντα εφικτό. Εξαρτάται από τα υποκείμενα και συνοδά νοσήματα και το αν μπορεί να γίνει κάτι για αυτά. Σίγουρα Πάντως η βελτιστοποίηση και μεγιστοποίηση της αγωγής είναι η πιο πιθανή απάντηση Σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να βοηθήσει η εμφύτευση αμφικοιλιακού βηματοδότη, αλλά αυτό εξαρτάται από το καρδιογράφημα της

    Δράγαζης Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Ηλιούπολη

  • Βελτιστοποίηση της φαρμακευτικής αγωγής. Επεμβατική θεραπεία εφόσον είναι κατάλληλη.

    Τριανταφύλλης Δημήτριος

    Καρδιολόγος

    Κυψέλη

  • χρειάζεται καλύτερη φαρμακευτική αγωγή.

    Κάββουρας Χαράλαμπος

    Επεμβατικός Καρδιολόγος

    Κολωνάκι

  • Δεν υπάρχει εύκολη απάντηση σε αυτό. Χρειάζεται πλήρης διερεύνηση του περιστατικού για να δούμε πώς θα μπορούσε να βελτιωθεί η καρδιακή της λειτουργία.

    Σακαδάκης Ελευθέριος

    Καρδιολόγος

    Παγκράτι

  • δυστυχως ξεκαθαρη απαντηση δεν υπαρχει ισως να διαφοροποιηθει ελαφρως η αγωγη που λαμβανει και που δεν ξερω αν μπορει να γινει γιατι δεν εχω κανενα στοιχειο για την μητερα σας

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος

  • Ίσως μπορεί να βοηθήσει από τη βελτιστοποίηση της θεραπείας. Θα ήταν χρήσιμο να μιλήσετε με το θεράπων καρδιολόγο της.

    Βασιλά Σπυριδούλα

    Καρδιολόγος

    Μαρούσι

  • ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΒΕΛΤΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ Η ΑΓΩΓΗ ΤΗΣ. ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑΚΗ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ ΠΧ.

    Συκιώτης Αλέξανδρος

    Καρδιολόγος

    Γέρακας

  • Καλημέρα. Το πιο πιθανό είναι η μητέρα σου να πάσχει από καρδιοαναπνευστική ανεπάρκεια για αυτό της έχει χορηγηθεί οξυγόνο. Η καρδιακή ανεπάρκεια από μόνη της οξυγόνο χρειάζεται μόνο στις πολύ βαριές περιπτώσεις και όταν υπάρχει απορρύθμιση. Για την συμπωματική αντιμετώπιση της καρδιακής ανεπάρκειας χορηγούνται διουρητικά. Δεν είναι, όμως τόσο απλό, όσο ακούγεται, επειδή η καρδιακή ανεπάρκεια συνοδεύεται συνήθως από πολλές άλλες συνυπάρχουσες παθήσεις και η χορηγούμενη αγωγή έχει πολύ στενά θεραπευτικά όρια, μεταξύ του επιθυμητού αποτελέσματος και μιας καταστροφικής επιπλοκής, όπως πχ. ηλεκτρολυτικές διαταραχές, που οποιαδήποτε τροποποίηση απ... Διάβασε περισσότερα

    Βασίλειος Βαχλιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ειδικός Καρδιολόγος

    Πατήσια

  • Εφόσον υπάρξει εκτίμηση της ασθενους από ειδικό Πνευμονολογο και σε συνεννόηση με τον θεράποντα καρδιολόγο θα αποφασισθεί η ανάγκη συνεχούς χορηγήσεως οξυγονου η όχι.

    Άγριος Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Κέρκυρα

  • Μπορεί να επιδέχεται βελτιστοποίηση η φαρμακευτικη της αγωγής για την καρδιακή ανεπάρκεια. Συμβουλευθείτε τον καρδιολόγος της.

    Δεληγεώργης Αλέξανδρος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Καρδιολόγος