• Καρδιακή ανεπάρκεια
  • Υποβλήθηκε 19/12/2023

Εδώ και χρόνια έχω πρόβλημα με την καρδιά ξεκίνησα με αρυθμιες και ταχυπαλμιες το πρόβλημα εδώ και 16 χρόνια φαρμακευτική αγωγή Σοταλολ 80mg αντιμετωπίζει την ταχυκαρδία πριν 7 χρόνια έβαλα ένα Στεντ και φαρμακευτική αγωγή Eliquis apixaban 5mg αρεωσει του αίματος .Και χάπι χωλειστερινης 20 mg .Και συν τώρα τελευταία εδώ και 4 μήνες απέκτησα πίεση και παίρνω χάπια 2 την ημέρα perindopr 4mg .Και το πρόβλημα μου είναι έχω 10 μέρες με τους παλμούς της καρδιάς όταν καθωμαι έχω χαμηλούς 64 -65 παλμούς πάω να σηκωθώ ανεβαίνουν αμέσως πάνε εκεί που είναι 65 πάνε 85 γυρίζω καθωμαι κατεβαίνουν πάλι σχεδόν σύντομα στους 65-63 -67 και πολλές φορές εκεί που καθωμαι αν κουνεισω το σώμα μου η χέρια τα σηκώσω ψηλά βλέπω αλλάζουν οι χτύποι ανεβαίνουν πάνε από 65 -στους 72 το άσχημο είναι ότι αλλάζουν σε στο δευτερόλεπτο δηλαδή γρήγορα Τι ακριβώς συμβαίνει ηλικία Γεννημένος 08-12-1950

1 ειδικός απάντησε

  • Τώρα πέρα από τα αρκετά προβλήματα που έχεις οταν σηκώσεις τα χέρια σου και οι σφυξεις πάνε από 65 σε 72 δεν είναι κάτι άξιο αναφοράς.Μηπως λόγω των αρκετών προβλημάτων έχεις πέσει ψυχολογικά και φοβάσαι πιο εύκολα;σφυξεις έως 90-95/min θεωρούνται φυσιολογικοι

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος