• Ινομύωμα
  • Υποβλήθηκε 17/10/2023

Καλησπέρα είμαι 25 ετών και πριν 1 χρόνο έκανα αφαίρεση ινομυωματων 2 μεγάλα γύρω στα 9 εκ το καθένα και. αρκετά μικρά,έχοντας αφήσει αρκετά μέσα λογω επικινδυνότητας παρόλα αυτά μετά από τόσο ταλαιπωρία συνεχίζω να βγάζω. Υπάρχει κάποιος τρόπος να σταματήσει η μήτρα να βγάζει ; Και εάν ξανακάνω ένα χειρουργείο έχει πολλούς κινδύνους ;

4 ειδικοί απάντησαν

  • Υπάρχει θεραπεία που τα σταματά όσο την κάνεις αλλά παράλληλα σταματά και η περίοδος

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος να σταματήσουμε την μήτρα να βγάζει ινομυώματα. Θα τα αφαιρέσετε πάλι μόνο αν είναι πολύ μεγάλα ή αυξηθούν απότομα.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Μια μήτρα που έχει την τάση να σχηματίζει ινομυώματα είναι πολύ πιθανόν να ξαναβγάλει, αυτός είναι ο λόγος που επιλέγω να μην τα αφαιρώ παρά μόνο αν προκαλούν ενοχλήσεις και είναι απολύτως απαραίτητο. Τα επαναλαμβανόμενα χειρουργεία για αφαίρεση ινομυωμάτων επιβαρύνουν τη μήτρα και θα δημιουργήσουν το πιο πιθανό πρόβλημα στη γονιμότητα της γυναίκας. Έχοντας αναφέρει αυτά, πιστεύω χρειάζεσαι εκτίμηση από γυναικολόγο με βαθειά γνώση του θέματος ώστε να είναι σίγουρο πρώτα απ όλα ότι αυτά που εμφανίζεις τώρα είναι όντως ινομυωματα και στη συνέχεια να σου προταθεί ένας πιο συντηρητικός (αλλά ενδεδειγμένος) τρόπος αντιμετώπισης.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Δεν υπάρχει τρόπος να σταματήσουν να αναπτύσσονται ινομυώματα. Στην περίπτωση σας θα πρέπει να κάνετε χειρουργειο μονο σε περίπτωση που έχετε σύμπτωματα.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα