• Ίλιγγος και ζάλη
  • Υποβλήθηκε 04/07/2023

Γεια σας. Ο πατερας μου ειναι 81 ετων, περιπου 1 μηνα τωρα νιωθει κατι σαν περιστασιακη ζαλη (δεν γυριζουν γυρω του) αλλα οταν νιωθει αυτο συγχρονως θαμπωνουν τα ματια του, εχει ανορεξια και ειναι κακοκεφος. Καναμε μια σειρα εξετασεων, αιματολογικες, τριπλεξ καρωτιδων, αξονικη εγκεφαλου και για την ηλικια του σχετικα ολες καλες. Επισεις εκανε holder και εχει αρρυθμιες ετσι ο καρδιολογος του αλλαξε το χαπι της καρδιας εδω και μια εβδομαδα. Συνεχιζει να εχει συμπτωματα και ο παθολογος θεωρει οτι ισως να ειναι ψυχολογικο του εδωσε bespar 3 φορες την ημερα. Ομως τα συμπτωματα δεν εχουν υποχωρησει. Μηπως πρεπει να κανει περαιτερω εξετασεις? Συγχρονως εχει δυσκολια στο βαδισμα λογω αυχενικης μυελοπαθειας κατι που τον στενοχωρει πολυ γιατι γενικα βαδιζε πολυ για χρονια.(στην ηλικια που ειναι δενμπορει να κανει χειρουργειο) Ευχαριστω

8 ειδικοί απάντησαν

  • Η ΕΝΑΡΞΗ ΛΉΨΗΣ ΑΓΩΓΉΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΌΣΦΑΤΗ. ΘΑ ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΈΝΕΤΕ ΛΊΓΟ ΏΣΤΕ ΝΑ ΔΕΊΤΕ ΕΆΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΗ ΔΟΣΟΛΟΓΊΑ, ΕΙΔΆΛΛΩΣ ΣΕ ΣΥΝΕΝΝΌΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΘΕΡΆΠΟΝΤΑ ΕΊΤΕ ΑΥΞΆΝΕΤΕ ΤΗΝ ΔΟΣΗ ΕΊΤΕ ΑΛΛΑΖΕΤΕ ΦΆΡΜΑΚΟ.

    Άγριος Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Κέρκυρα

  • ΕΠΑΝΑΛΑΒΕΤΕ ΤΟ HOLTER ΓΙΑ 72 ΩΡΕΣ ΣΥΝΕΧΟΥΣ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗΣ

    Τριανταφύλλου Φωτεινή

    Καρδιολόγος

    Φάρσαλα

  • ΠΙΘΑΝΩΣ Η ΖΑΛΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΜΥΕΛΟΠΑΘΕΙΑ, ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΤΟΜΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΥΧΕΝΑ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ (ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟΣ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΡΩΤΗΘΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ) ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ, ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΕΙ ΤΙΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΖΑΛΗ. ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΛΕΓΧΕΙ ΓΙΑ ΟΡΘΟΣΤΑΤΙΚΗ ΥΠΟΤΑΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΙΝΕΙ ΠΟΛΛΑ ΥΓΡΑ ΑΝ ΕΧΕΙ (ΤΗΝ ΟΡΘΟΣΤΑΤΙΚΗ ΥΠΟΤΑΣΗ Ο ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΘΑ ΤΗ ΕΧΕΙ ΕΛΕΞΕΙ, ΜΕ ΜΕΤΡΗΣΗ ΤΗΣ ΠΙΕΣΗΣ ΣΕ ΚΑΘΙΣΤΗ ΘΕΣΗ - ΞΑΝΑ ΣΕ ΟΡΘΙΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΓΕΡΣΗ - ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΡΙΑ ΛΕΠΤΑ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ ΣΕ ΟΡΘΙΑ ΘΕΣΗ -> ΑΝ Η ΠΙΕΣΗ ΠΕΦΤΕΙ (AΔΡA) ΠΑΝΩ ΑΠΟ 10mmHg ΕΧΕΙ ΟΡΘΣΤΑΤΙΚH ΥΠΟΤΑΣΗ

    Δράγαζης Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Ηλιούπολη

  • Είναι αλήθεια ότι έχει κάνει αρκετές εξετάσεις. Τι φάρμακο παίρνει για την καρδιά; Τι ακριβώς έριξε το Χόλτερ; Μήπως χρειάζεται εκτίμηση από νευρολόγο και ωτορινολαρυγγολόγο;

    Τριανταφύλλης Δημήτριος

    Καρδιολόγος

    Κυψέλη

  • Από τη στιγμή που έβαλε Holter και βάση του αποτελέσματος του έγινε αλλαγή φαρμάκου ως καρδιολόγος δεν έχω να προτείνω κάτι παραπάνω

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος

  • αν πρόκειται για ίλιγγο καλό θα ήταν να επισκεφθεί και ΩΡΛ για έλεγχο των λαβυρίνθων

    Ασκητή Μαρία

    Ωτορινολαρυγγολόγος - Χειρουργός Κεφαλής και Τραχήλου

    Κάτω Τούμπα

  • Η ΑΡΡΥΘΜΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΙΤΙΑ ΠΕΡΙΣΤΑΣΙΑΚΗΣ ΖΑΛΗΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ Η ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΜΥΕΛΟΠΑΘΕΙΑ.ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΠΑΙΡΝΕΙ ΠΟΛΛΑ ΧΑΠΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΤΑΙ MEMOVIGOR-2 ΜΙΑ ΒΙΤΑΜΙΝΗ ΕΙΔΙΚΗ ΓΙΑ ΙΛΙΓΓΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΗΛΕΠΙΔΡΑΣΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΦΑΡΜΑΚΑ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΥΣΚΟΛΑ ΝΑ ΤΟ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ

    Παφλής Μιχάλης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πλατεία Μαβίλη

  • Δεν μπορώ να σας πω κάτι περισσότερο εάν δεν τον έχω εξετάσει

    Σακαδάκης Ελευθέριος

    Καρδιολόγος

    Παγκράτι