• Εγκεφαλογράφημα
  • Υποβλήθηκε 07/06/2023

Γεια σας, πάσχω απο ημικρανίες εδω και χρόνια όμως τον τελευταίο μήνα είχα διαρκώς λάμψεις που αναβόσβηναν στο αριστερό μάτι χωρίς πόνο και ένιωθα και κάτι σαν ελαφρύ μούδιασμα που και που αριστερά και αυτό με οδήγησε στον νευρολόγο. Μου σύστησε να κάνω μαγνητική, εγκεφαλογράφημα, τρίπλεξ καρωτίδας και οπτικά δυναμικά. Τα οπτικά δυναμικά απο ότι μου είπε ο γιατρός έδειξαν οτι κάτι μπορεί να υπάρχει στον δεξί λοβό που εμποδίζει και μου ζήτησε να δει την μαγνητική η οποία ήταν καθαρή όπως και το τρίπλεξ και το εγκεφαλογράφημα. Παρόλο που το θέμα με τις λάμψεις είναι καλύτερα τα μουδιάσματα στην αριστερή πλευρά είναι κάπως πιο έντονα. Πρόκειται για ένα μούδιασμα που αισθάνομαι στο μεσαίο δάχτυλο του αριστερού ποδιού και χεριού, στην γάμπα και κάποιες φορές και στο πρόσωπο ή στο κεφάλι στην αριστερή πλευρά. Ενδέχεται να μην έδειξε κάτι η μαγνητική; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

3 ειδικοί απάντησαν

  • όχι αν ήταν κάτι θα το έδειχνε η μαγνητική - και οι ημικρανίες όμως μπορούν να κάνουν διαταραχή όρασης (θάμνος, λάμψεις κτλ) χωρίς απαραίτητα να έχει κανείς πόνο ημικρανικό την ίδια στιγμή - συμπληρωματικά στον έλεγχο θα έκανα και μια μαγνητική αγγειογραφία εγκεφάλου

    Γιαννούλη Ερμιόνη

    Νευρολόγος

    Νέο Ψυχικό

  • Δύσκολα η μαγνητική να μη δείξει αν υπάρχει μια παθολόγος . Ωστόσο ο συνάδελφος που φαντάζομαι θα έχει πάρει ένα καλό ιστορικό και θα έχει κάνει καλή κλινική εξέταση , θα είναι σε θέση να σας απαντήσει που οφείλονται τα συμπτώματα που επιμένουν

    Θωμοπούλου Σταυρούλα

    Νευρολόγος

    Ίλιον

  • Εφόσον πάσχετε από ημικρανίες και ο εργαστηριακός έλεγχος ήταν αρνητικός υπάρχει η πιθανότητα οι λάμψεις και το μούδιασμα να είναι σύμπτωμα των ημικρανιών. Αυτή η παροδική Νευρολογικη συμπτωματολογία ονομάζεται ημικρανικη αύρα εφόσον πληρούνται κάποια κριτήρια. Συμβουλευτείτε τον νευρολόγο που σας παρακολουθεί για τις ημικρανίες

    Ρίκος Δημήτριος

    Στρατιωτικός Νευρολόγος

    Λάρισα