• Ιγμορίτιδα
  • Υποβλήθηκε 30/01/2024

Γεια σας. ‘Εχω εδώ και 5 μήνες περίπου ενοχλήσεις στην περιοχή μεταξύ του πάνω μέρους των ματιών και του κρανίου. Έχω κάνει αξονική σπλαχνικού κρανίου και έχει δείξει ήπιες παχυβλεννογονιτικές αλλοιώσεις των ηθμοειδών κυψελών και των ιγμορείων άντρων. Επίσης υπάρχει μικρή κύστη εκ κατακρατήσεως στο αριστερό ιγμόρειο και μικρού βαθμού σκολίωση του ρινικού διαφράγματος. Οι πόνοι αυτοί μετά από 3 τύπους αντιβιώσεων δεν εξαλείφθηκαν και παλι επιστρέφουν. Έχω κάνει και μαγνητική αυχένα μήπως και υπάρχει κάποια σύνδεση νευρική με τις ενοχλήσεις (υπάρχει κήλη ηπίας μορφής).Παράλληλα υπάρχουν που και που τσιμπήματα στους κροτάφους και μικροί πονοκέφαλοι στην μπροστινή μεριά του κρανίου. Είδα κάποια βελτίωση με τις αντιβιώσεις αλλά ποτέ το πρόβλημα δεν επιλύθηκε πλήρως και ακόμα επιμένει. Πήρα amoxil,zinadol,ciproxin. Θα μπορούσατε να μου πείτε τι πιθανόν να συμβαίνει.... Επίσης πήγα σε ωρυλά και μου βρήκε τις κόχες πρησμένες και έκανα ρινοπλύσεις για 2 εβδομάδες και πήρα και σπρέι μύτης…. Ευχαριστώ πολύ.

1 ειδικός απάντησε

  • ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΤΕ ΤΟ ΣΠΡΕΙ ΤΗΣ ΜΥΤΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΤΕ ΣΕ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟ

    Παφλής Μιχάλης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πλατεία Μαβίλη