• HIV-AIDS
  • Υποβλήθηκε 12/02/2024

Στον οδοντίατρο πριν από εμένα ήταν ένας τύπος περίεργος .Ο Γιατρός μου είπε ότι καθάρισε αλλά ο χρόνος που πέρασα μέσα ήταν λίγος για να καθαρίσει.Τα εργαλεία που χρησιμοποίησε για μένα ήταν τροχός ,αποροφητηρας για τα σάλια και βίδες για απονευρωση .Τα ούλα δεν τα πείραξε ούτε αίμα εβγαλα δλδ δεν με τρυπησε πουθενά.Αν τα είχε χρησιμοποι'ησει και στον προηγουμενο το καθρεφτάκι ή κάτι άλλο είναι επικινδυνο για hiv να κόλλησα?

6 ειδικοί απάντησαν

  • Δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται τα ίδια εργαλεία σε πάνω απο ένα ασθενή όπως και όλα τα εργαλεία που έρχονται σε άμεση ή έμμεση επαφή. Η καθαριότητα θεωρείται αυτονόητη για την μη εξάπλωση μεταδιδόμενων ασθενειών.

    Βασιλάκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Ιεράπετρα

  • Mπορει να ειχε επιπλεον αποστειρωμενα εργαλεια κ να μην το γνωριζετε,οποτε ηταν καθαρα.ο hiv για να κολλησει παντως κανεις ειναι αρκετα δυσκολο μονο με το σαλιο αφου ο ιος ανιχνευεται κυριως στο αιμα.δεν μπορει κανεις ομως να γνωριζει αν κατα την προηγουμενη εργασια τα εργαλεια ηρθαν σε επαφη με αιμα καποιου ασθενους.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Δεν χρησιμοποίησε τα ίδια εργαλεία. Οι οδοντίατροι έχουν πολλά σετ εργαλεία και τα κλιβανίζουν.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Ολοι οι συναδελφοι τηρουν τα πρωτοκολλα,μην ανησυχειτε

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Η απονευρωση ειναι μια θεραπεια που εχει να κανει με το εσωτερικο του δοντιου μεχρι την ακρη της ριζας του. Το καθαρισμα μπορει να ειναι γρηγορο. Τα υλικά που χρησιμοποιουνται ειναι διαφορετικα για καθε ασθενη και ερχονται κλιβανισμενα σε σακουλακι. Να ειστε καλα!

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα σας.Ολοι οι συνάδελφοι καθαρίζουμε επιμελώς με ειδικά απολυμαντικα μετά από κάποιον ασθενή και μας παίρνει γύρω στο 1λεπτο.Δεν υπάρχει επομένως περίπτωση να έχετε κολλήσει κάτι.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό