• HIV-AIDS
  • Υποβλήθηκε 18/03/2024

Καλησπέρα! Λόγο δουλειές ήρθα σε επαφή (τρυπήθηκα στην παλάμη) από σύριγγα χρήστη η οποία ήταν γεμάτη με το περιεχόμενο και η βελόνα φαινόταν αχρησιμοποίητη!παρολα αυτά πήγα στο νοσοκομείο μου έκαναν εξετάσεις αίματος και βγήκαν αρνητικές! Μου έδωσαν μια αγωγή προφυλακτική όπως μου την είπαν για σιγουριά (2 διαφορετικών χαπιών) για να κάνω χρήση για ένα μήνα! Ωστόσο λόγο απόστασης με την κοπέλα μου όταν βρεθήκαμε παρασύρθηκα με αποτέλεσμα να κανει στοματικό χωρίς προφυλάξεις με αποτέλεσμα να τελειώσω στο στόμα της όπου και τα έφτυσε! Υπάρχει κίνδυνος να την κολλήσω κάτι, η θα πρέπει να ξεκινήσει και αυτή την ίδια αγωγή με εμένα; Έχω μια εβδομάδα από την επαφή και από την έναρξη της προφυλακτικής αγωγής! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

1 ειδικός απάντησε

  • Το θεωρώ απίθανο να κινδυνεύει η σύντροφος σας
    Θα κινδύνευε κάποιος αν ερχόταν σε επαφή με άτομο που είχε μολυνθεί από τον ιο (εσείς είχατε αρνητική εξεταση προφανώς)

    Πρωτοπαπάς Κωνσταντίνος

    Παθολόγος

    Πετράλωνα