• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 01/06/2023

Τον Σεπτέμβρη είχα κάνει ορμονικές fsh 5,52 lh 8,91 e2 44,17 tsh 2,32 Αμη 3,79 ng/ml από αυτές τις τιμές φαίνονται μόνο πολυκυστικες ωοθήκες??? Γτ τα τελευταία 2 χρόνια εκτός από άστατο κύκλο έχω και μειωμένη ροή είναι από τις πολυκυστικες είμαι 25 ετών μήπως έχω πρόωρη εμμηνόπαυση??? Η μάνα μου μπήκε εμμηνόπαυση στα 56

5 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας, Όχι δεν υπάρχει περίπτωση πρόωρης εμμηνόπαυσης

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Από αυτές τις εξετάσεις δεν φαίνεται να έχετε κάτι. Ο ορμονολογικός έλεγχος για πολυκυστικες ωοθήκες περιλαμβάνει κι άλλες ορμόνες. Πρόωρη εμμηνόπαυση σγρ δεν έχετε.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Να επισκεφθείς γυναικολόγο με εξειδίκευση στη γυναικολογικη ενδοκρινολογία και υπογονιμότητα για σωστή διάγνωση και αντιμετώπιση

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Διαταραχή στην ωορρηξια εφόσον γίνανε 3η ημέρα ερ επίσης λείπουν τιμές e2 και ανδρογόνα

    Παπαϊωάννου Στέφανος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ιωνία

  • Δεν έχετε πρόωρη εμμηνόπαυση. Οι ορμόνες σας είναι καλές, θα μπορούσατε να έχετε μετρήσει και ανδρογονα στο πλαίσιο διερεύνησης πολυκυστικων ωοθηκών. Μιλήστε με το γυναικολογο σας ώστε να διαπιστωθεί αν έχετε σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα