• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 21/03/2023

.Θωρακικό προκαρδιο άλγος με περίεργα συμπτώματα όπως σφιξιματα ,πόνο,κούραση είτε σε κίνηση είτε σε ηρεμία και μούδιασμα στο αριστερό χέρι.Ο πόνος είναι περιμετρικά,πλάγια στην καρδιά,πίσω πλάτη και γίνεται οξύς σαν ρεύμα που χτυπάει στο κέντρο της καρδιας.Ειναι αιφνιδιος.Σαν συγκοπή. Ξεκινησα τη διερεύνηση πήγα σε καρδιολόγους 2 κιόλας μου έκαναν τον κλασικό υπέρηχο ,μου είπαν ότι δεν βλέπουν κάτι ανησυχητικό.Επειδη ο πόνος συνέχιζε πήγα έκανα μαγνητική θωρακικής μοίρας δε βρέθηκε κάτι .Μου είπαν αν ήταν κάποιο ανεύρυσμα θα φαίνονταν στη μαγνητική θωρακικής μοίρας .Η αιματολογος μου γράψε όλες τις εξετάσεις θρομβοφιλιας,πήξης αίματος ήταν φυσιολογικές.Το πρόβλημα είναι ότι είχα δύο εγκυμοσύνες οι οποίες δεν προχώρησαν .Και στις 2 άρχισε να επιδεινώνεται το σφίξιμο στην καρδιά σε σημείο να νομίζω ότι παθαίνω έμφραγμα .Οι εγκυμοσύνες δε προχώρησαν και μετά τις αποβολές ο πόνος στην καρδιά υποχωρούσε.Οποτε ξαναπήγα σε καρδιολόγο ,μου είπε πάλι τα ίδια ότι δε βλέπει κάτι πάλι και ότι δεν θα ήθελε να μου κάνει στεφανιογραφια γιατί είναι αντένδειξη λόγω των προσπαθειών για νέα κύηση και ότι το θεωρεί αρκετά υπερβολικό .Ο γυναικολόγος μου έδωσε το salospir των 160 να το παίρνω προληπτικά .Πιστεύεται ότι ένα πρόβλημα καρδιολογικό για το οποίο δεν έχει γίνει διάγνωση μπορεί να ευθύνεται για τις αποβολες; Θα ήθελα να κάνω μαγνητική καρδιας η οποία δεν έχει ακτινοβολία γιατί έτσι μόνο θα ηρεμήσω . Ηλικια 42.Δεν καπνιζω..Τεστ κοπώσεως δε μπορώ να κάνω ,επί πόνου δεν μπορώ ούτε 2 βήματα να κάνω.Επισης θέλω να κοιμάμαι συνέχεια γιατί νιώθω συνέχεια κόπωση.Το μοναδικό που δεν έχω κάνει είναι να μετραω την πίεση την ώρα που παθαίνω αυτό το επεισόδιο ,επί πόνου δηλαδή.

10 ειδικοί απάντησαν

  • Καλό θα ήταν να υποβληθείτε σε μαγνητική ΚΑΡΔΙΑΣ.

    Άγριος Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Κέρκυρα

  • πιο αρμόδιος να σας απαντήσει σχετικά είναι σαφώς κάποιος καρδιολόγος - να πω ότι αν δεν έχουν δει κάτι δομικά στην καρδιά στους υπερήχους και φαντάζομαι και τα καρδιακά ένζυμα είναι φυσιολογικά τότε δεν πρέπει να ανησυχείτε για κάτι. Σωστά νομίζω σας έδωσε ο γυναικολόγος σας το salospir λόγω των προηγούμενων αποβολών παρότι δεν βρέθηκε κάτι στον έλεγχο θρομβοφιλίας -πρέπει να σκεφτείτε και το θέμα του άγχους αν δεν βρίσκετε κάτι οργανικό

    Γιαννούλη Ερμιόνη

    Νευρολόγος

    Νέο Ψυχικό

  • Συνήθως το 98% των Καρδιολογικών ζητημάτων που σχετίζονται με διακοπή κύησης ( όχι ότι το έχετε εσείς) διαγιγνώσκεται με υπέρηχο καρδιάς. Τα συμπτώματα που περιγράφετε είναι λίγο ύποπτα και περίεργα θα έλεγα. Αν και από το Ίντερνετ δεν μπορούν να αξιολογηθούν τέτοιου είδους συμπτώματα , ίσως στην περίπτωσή σας να ήταν καλό να γίνει ένα τεστ κοπώσεως και ύστερα μια μαγνητική καρδιάς . Ευχαριστώ

    Χάραρης Γεώργιος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Καρδιολόγος

    Καλαμάτα

  • Για τις αποβολες σας δεν ευθυνεται καποιο καρδιολογικο προβλημα. Μπορει να κανετε σπασμο στα στεφανιαια. Κσλο θα ηταν να σας δω

    Συκιώτης Αλέξανδρος

    Καρδιολόγος

    Γέρακας

  • Απευθυνθειτε σε νευρολογο για διερευνηση

    Παππάς Ασημάκης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Γυναικολόγος - Ενδοσκοπικός Χειρουργός - Μαιευτήρας

    Πεύκη

  • Είναι πολύπλοκη η περιπτωσή σας, μήπως υπάρχει υπερβολικό στρες αφου οι εξετάσεις είναι καλές. Χρειάζεται διερεύνηση για τις αποβολές όπως καρυότυπο και στους δυό σας, εξετασεις για το φωσφολιπιδικό σύνδρομο, και υστεροσκόπηση. Θα χρειαστείτε αντιπηκτικές ενέσεις μόλις αρχίζει η κύηση.

    Ανδριώτη Λιλιάνα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ερυθραία

  • Απ' ό,τι γράφετε δεν έχει βρεθεί κάποιο καρδιολογικό πρόβλημα σ' εσάς έως τώρα, άρα είναι έως απίθανο να οφείλονται οι αποβολές σε κάτι τέτοιο. Αυτό που θα συνιστούσα σε εσάς είναι μία λειτουργική δοκιμασία, ένα stress echo. Όσο για την αιτία των αποβολών, είναι αρμοδιότητα του γυναικολόγου να τη διερευνήσει.

    Κρεζίας Πέτρος

    Καρδιολόγος

    Άλιμος

  • Έάν όλες οι καρδιολογικές εξετάσεις είναι φυσιολογικές τότε πιθανόν να οφείλεται το πρόβλημα σε υπερβολικό στρες.

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • αλλάξτε καρδιολόγο και να κάνετε στεφανιογραφία αν όντως έχετε στηθάγχη κοπώσεως

    Αρσένης Γεράσιμος

    Γυναικολόγος, Μαιευτήρας, Ενδοσκοπικός Χειρουργός

    Πανόρμου

  • Το θέμα δεν είναι. Γυναικολογικο

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας