• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 02/02/2024

Πολύ υψηλές τιμές του δείκτη D-dimers, ενδεικτικές τιμές πάνω από 4000 μονάδες για μεγάλο χρονικό διάστημα σχεδόν 2 έτη. Τα τελευταία 2 έτη έχει γίνει εκτεταμένος έλεγχος στο ποια μπορεί να είναι η αιτία των υψηλών τιμών. Χωρίς δυστυχώς να δοθεί μια απάντηση στο ποια είναι η αιτία που η τιμή είναι σε τόσο υψηλά επίπεδα. Ενδεικτικά κάποιες εξετάσεις που πραγματοποιήθηκαν από τις αντίστοιχες ειδικότητες γιατρών (Ακτινολόγοι, παθολόγοι, καρδιολόγοι, αιματολόγοι, πνευμονολόγοι, ορθοπεδικοί) triplex αγγείων άκρων για τυχών θρομβώσεις, ακτινοδιαγνωστικος έλεγχος πνευμόνων με σκιαγραφικό, μαγνητική καρδιάς, εξετάσεις αίματος από ειδικό αιματολόγο για θρομβοφιλια και καρκινικών δεικτών, σπινθηρογράφημα οστών. Να αναφέρω ότι πριν 2,5 χρόνια πραγματοποιήθηκε αρθροπλαστική στο αριστερό γόνατο όπου πριν την επέμβαση οι τιμές των D-dimers ήταν φυσιολογικές. Επίσης το σπινθηρογράφημα οστών έδειξε φλεγμονή στο χειρουργημένο γόνατο αλλά και στο δεξί καθώς και σε αυτό απαιτείται αρθροπλαστικη λόγο εκφυλισμού τις άρθρωσης η εξέταση έγινε πριν 6 μήνες. Να αναφέρθει ότι στις αιματολογικές εξετάσεις ειναι λίγο υψηλές οι τιμές του ύπατος. Θα εκτιμούσα μια αποψη επι του θέματος..

5 ειδικοί απάντησαν

  • η αυξημένη τιμή των ddimers μπορεί να οφείλεται στην φλεγμονή που υπάρχει στα γόνατα, μετά από τον τόσο ενδελεχή έλεγχο που έχετε κάνει νομίζω ότι δεν χρειάζεται να σας ανησυχεί. όσο για τις αυξημένες τιμές των ηπατικών ενζύμων, μπορεί να φταίνε διάφοροι παράγοντες και χρήζει ελέγχου για αυτοάνοσα νοσήματα ήπατος, ιογενείς ηπατοπάθειες, αλλά και υπερηχογράφημα ήπατος, όπου μπορεί να υπάρχει λιπώδης διήθηση

    Ράπτη Ειρήνη

    Ηπατολόγος

    Κυψέλη

  • Ta D-dimers είναι ενδεικτικά πνευμονικής εμβολής κυρίως. Αλλά αυτό θα ήταν μία οξεία κατάσταση. Αφού δεν βρίσκετε την αιτία, έχετε κάνει καλό έλεγχο και απλά επαναλάβετε τις τιμές ανά τρείς μήνες. Για την αρθροπλαστική θέλω περισσότερες πληροφορίες.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Για το μόνο που έχω άποψη είναι η πρόσληψη στο σπινθηρογράφημα στο χειρουργημένο γόνατο.Μια λοίμωξη εκεί η ασήπτη χαλάρωση μπορεί να εξήγηση το d dimmers.Τ ο μη χειρουργημένο δεν δικαιολογεί αύξηση

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Συμεργαστειτε με παθολόγο - αιματολογο

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα. Τα D-dimers μπορεί να είναι αυξημένα και λόγω της φλεγμονής αυτής. Εφ’ όσον έχετε ήδη διερευνήσει τον πηκτικό μηχανισμό και δεν έχει βρεθεί κάτι παθολογικό.
    Για τα ηπατικά, εξαρτάται ποιες τιμές είναι αυξημένες. Αν είναι οι SGOT, SGPT μπορεί να οφείλονται σε φαρμακευτική αγωγή, αν οτιδήποτε άλλο, μπορεί να έχετε κάποια πάθηση στο ήπαρ, οπότε πρέπει να απευθυνθείτε σε γαστρεντερολόγο

    Χατζηιωαννίδης Αριστοτέλης

    Αιματολόγος