• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 13/09/2023

Μετά από κρύωμα βούλωσε το αυτί μου πήγα σε ΟΡΛ και μου είπε πως έχει υγρό το αυτί.μου είπε να κάνω πλύση με φυσιολογικό ορό και κάποιες σταγόνες για την μύτη θα ήθελα και την γνώμη σας αν είναι πιθανό να φύγει μετά από μερικές μέρες η όχι ευχαριστώ”

4 ειδικοί απάντησαν

  • ΣΤΑΓΟΝΕΣ Η ΣΠΡΕΙ? ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΥΓΡΟ Η ΑΠΛΩΣ ΔΕΝ ΠΑΛΛΕΤΑΙ Η ΜΕΜΒΡΑΝΗ ΤΟΥ ΤΥΜΠΑΝΟΥ. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΜΕΧΡΙ ΜΗΝΕΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΑΠΟ 1-2 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ.ΑΝ ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΞΕΤΑΣΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΚΦΕΡΩ ΓΝΩΜΗ

    Παφλής Μιχάλης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πλατεία Μαβίλη

  • Πράγματι είναι πολύ συχνό να νιώθει κάποιος το αυτί του βουλωμένο, (σαν να έχει υγρό), μετά από συνάχι. Στις περιπτώσεις αυτές χορηγούμε ρινικά σπρέι και ρινικές πλύσεις με ορό. Αν δεν υποχωρήσει το πρόβλημα χρειάζεται συνέχιση της θεραπείας με επιπλέον φάρμακα και σε κάποιες περιπτώσεις με χειρουργική αγωγή.

    Παπαγεωργίου Ευστράτιος

    Χειρουργός Ωτών - Ρινός - Λάρυγγος ενηλίκων - παίδων

    Γλυφάδα

  • Μαζί με ασκήσεις αποσυμπίεσης.

    Καλπακτσόγλου Ελισσαίος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Άλιμος

  • Στην θεραπευτική αντιμετώπιση επιπλοκών του κοινού κρυολογήματος (όπως το βουλωμένο αφτί) σίγουρα έχουν θέση τα αποσυμφορητικά της μύτης σε spray ή ρινικές σταγόνες. Οι ρινικές πλύσεις με φυσιολογικό ορό συστήνονται ως συμπληρωματική θεραπεία, σε περιπτώσεις έντονης ρινικής συμφόρησης με βλεννώδεις ή και βλεννοπυώδεις ρινικές εκκρίσεις. Συνήθως τα συμπτώματα υφίονται με το πέρας των ημερών. Σε αντίθετη περίπτωση συμβουλευτείτε τον Ωτορινολαρυγγολόγο σας για παράταση ή αλλαγή της θεραπείας.

    Μπάρκουλας Ευστάθιος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Ρόδος