• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 10/02/2024

Μετα απο καθαρισμο δοντιων σε οδοντιατρο που πηγα για πρωτη φορα παρατηρησα ενα μεγαλο κενο αναμεσα στα δοντια μου κ μια μικρη ευαισθησια στο σημειο. Ο οδοντιατρος επιμενει οτι ειχα πετρα αναμεσα στα δοντια (παρολο που πριν και κατα τη διαρκεια του καθαρισμου,μου τονιζε ποσο καλη στοματικη υγιεινη εχω) και οτι μ αφαιρεσε μονο την πετρα. Ωστοσο επειδη οντως εχω πολυ καλη στοματικη υγιεινη (νημα, μεσοδοντια, ετησιος καθαρισμος) γνωριζω τα δοντια μου πολυ καλα. Και ποτε μετα απο καθαρισμο δεν ειχα ξαναδει κενο στα δοντια μου. (Μπορουν ν επιβεβαιωσουν οσοι με ξερουν οτι ειχα τελειο χαμογελο πριν αλλα κ ο ορθοδοντικος μ οτι μετα τα σιδερακια δεν ειχα κενο-φοραω κ το συρμα ακινητοποιησης απο πισω ωστε να παραμεινουν ολόισια. Επισης εχω και φωτογραφιες των δοντιων απο οδοντιατρους). Αλλωστε μετα τα σιδερακια που κοστισαν καποιες χιλιαδες, αν υπηρχαν κενα (που δεν υπηρχαν - απλα ηταν λιγο στραβα καποια δοντια) ο ορθοδοντικος θα τα εκλεινε και το συρμα ακινητοποιησης πισω απο τα δοντια θα διατηρουσε τα δοντια κλειστα. Θεωρω λοιπον οτι κατα τον καθαρισμο, με καποιο μηχανημα, μου εφαγε οδοντικη ουσια, κατι το οποιο αρνειται και λεει οτι ειναι αδυνατο. Πρωτη ερωτηση: Ειναι οντως αδυνατο στον καθαρισμο να φαει δοντι; Δευτερη ερωτηση: Μετα απο χιλιαδες που εχω δωσει (οι γονεις μου δηλαδη οταν ημουν μικρος) για σιδερακια και ενα ομορφο χαμογελο, μπορω καπως ν δικεδικησω καποια αποζημιωση για τη ζημια που προκληθηκε σε μια θεραπεια ρουτινας; Δε με νοιαζει καθολου ν βαλω χρημα στην τσεπη, θελω απλα ν μπορεσω χωρις να ξοδεψω παλι ενα νεφρο να επανορθωσω τη ζημια που μου εκανε. Τριτη ερωτηση: Ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να το φτιαξω; Αυτος μου προτεινε να μου βαλει ρητινη στο κενο τσαμπα, αλλα σκεφτομαι μηπως ηταν καλυτερο (αφου η ρητινη σε μπροστινο δοντι μπορει ν κανει εμφανεις δυσχρωμιες) να εκανα καποια ορθοδοντικη θεραπεια, αν γινεται, αλλα κ αυτη θα μου κοστισει παλι μια περιουσια. Επισης δεν θα ενιωθα πολυ ανετα να κατσω παλι στα χερια του για να μου βαλει ρητινη.

8 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα. Ο οδοντίατρος μπορεί να σας παίνεψε για την καλή στοματική υγιεινή σας, αυτό δεν θα πει όμως ότι δεν μπορεί να υπήρχαν σημεία με πέτρα. Και από την στιγμή που φοράτε σύρμα ακινητοποίησης η πιθανότητα αυτή είναι πολύ μεγάλη. Το θέμα με τα σύρματα αυτά είναι ότι κρατάνε μεν τα δόντια ίσια αλλά μαζεύουν πολύ πιο εύκολα πέτρα. Επίσης όταν τοποθετούνται χρησιμοποιούμε ρητίνη να τα σταθεροποιήσουμε η οποία μερικές φορές μπορεί να μπεί ενδιάμεσα από τα δόντια και να μην τα αφήνει να καθαριστούν σωστά μετέπειτα. Με τον καθαρισμό με υπέρηχο ο οδοντίατρος ΔΕΝ μπορεί να αφαιρέσει υγιές ουσία από τα δόντια. Τώρα αυτό που υποψιάζομαι ότι έχει γ... Διάβασε περισσότερα

    Τσιπλακίδη Αντιγόνη

    Οδοντίατρος

    Νέα Μάκρη

  • Ειναι πολυ συχνο φαινομενο να δημιουργειται αυτο το κενο που αναφερετε κατα τον καθαρισμο.το ξεστρο υπερηχων που χρησιμοποιειται ειναι προορισμενο να αφαιρει μονο πετρα κ οχι οδοντκη ουσια.απλα πολλες φορες δεν εχουμε αντιληφθει ποση πετρα υπαρχει κ σε ποια σημεια.συνηθως η πετρα συγκεντρωνεται αναμεσα στα κατω μπροστινα δοντια κ οταν αφαιρειται νιωθει κανεις αυτο το κενο.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Από τον υπέρηχο δεν μπορεί να φαγωθεί οδοντική ουσία. Επίσης ένας οδοντίατρος μπορεί να δει αν τα δόντια είναι ολόκληρα. Τέλος ο ορθοδοντικός θα ξέρει τι ακριβώς έχει συμβεί.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • α) Οντως δεν γινεται να αποκοπει οδοντικη ουσια κατα την χρηση ξεστρων,υπερυχων που χρησιμοποιουνται για καθαρισμο,.Το πιθανοτερο ειναι κομματι πετρας να εφυγε ,υπολλειμα χαλασμενου δοντιου...
    β)Δεν εχω ιδεα.
    γ)Χρειαζεται εξεταση,υπαρχουν διαφορες λυσεις αναλογα με το περιστατικ και τις αναγκες του ασθενους.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Ειναι αδυνατο να εχει φαγωθει το δοντι στον καθαρισμο

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Πολύ δύσκολο να χάθηκε οδοντικη ουσία από τα ξεστρα του καθαρισμού

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Καλησπέρα σας.Ειναι αδύνατον να φαγωθεί οδοντικη ουσία με καθαρισμό. Το πιθανότερο είναι να έχουν υποχωρήσει τα ούλα και κόκκαλο ανάλογα με την ηλικία και αν έχετε κληρονομικοτητα στην περιοδοντικη νόσο και γι'αυτο παρατηρείτε τα κενά ανάμεσα στα δόντια σας.Δεν μπορώ όμως χωρίς κλινική και ακρινογραφικη εικόνα να σας απαντήσω με σιγουριά. Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο συνάδελφος αποκλείεται να σας έκανε ζημιά με καθαρισμό. Επίσης ο καθαρισμός σε υγιή δόντια γίνεται κάθε 6μηνο.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Η καλη στοματικη υγιεινη δεν σημαινει οτι δεν μπορει να υπαρχουν κενα αναμεσα στο δοντια. Και καλη στοματικη υγιεινη με πετρα δεν ξερω πως γινεται. Ισως εννοουσε οτι εχετε καλα δοντια χωρις τερηδονες.

    1)Ειναι οντως αδυνατον στον καθαρισμο να φαει το δοντι. Εκτος αν το δοντι τερηδονιστηκε κατω απο την πετρα και ετσι με την απομακρυνση της πετρας να αποκαλυφθηκε η τερηδονα η οποια ειναι μαλακη.

    Μια αλλη περιπτωση ειναι να ειχατε πετρα που δεν ειχε φυγει ποτέ και καταφερε να την αφαιρεσει εκεινος.
    Ισως παλι να εφυγε κομματι απο τη ρητινη πανω στο συρμα ακινητοποιησης που σταθεροποιουσε τα δοντια μετα την ορθοδοντικη θεραπε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα