• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 23/09/2023

Καλησπέρα! ψηλαφώντας την δεξιά πλευρά του λαιμού κάτω από το αυτί νιώθω να υπάρχει ενα σημείο πιο πρησμένο σαν "κόκκαλο" , το οποίο δεν νιώθω από την αριστερή. Δεν πονάει κτλ,. Είναι ίδια η αριστερή με την δεξιά πλευρά; θα μπορούσε απλά να είναι το κόκκαλο κάτω από το αυτί, το οποίο απλά το νιώθω πιο εξογκωμενο από την δεξιά πλευρά; Με γυμνό μάτι δεν υπάρχει κάτι , ούτε κάποιο πρήξιμο, πρέπει να ψηλαφισω και πιέσω για να το αντιληφθώ. Σας ευχαριστώ πολύ

4 ειδικοί απάντησαν

  • Δυστυχώς αν δεν ψηλαφήσω ο ίδιος δεν ξέρω να σας πω τι ακριβώς πιάνετε. Στην περιοχή όμως πέρα από την γνώθο βρίσκεται η παρωτίδα και πολλές φορές ψηλαφητά μορφώματα οφείλονται σε όγκους της. Οπότε θα σας συμβούλευα να εξεταστείτε από κάποιον ΩΡΛ και ίσως να κάνετε ένα υπερηχογράφημα, αν κριθεί απαραίτητο,

    Νούλης Βασίλειος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Ρόδος

  • Πολλές παθήσεις των σιαλογόνων αδένων εκδηλώνονται με ετερόπλευρη διόγκωση της παρειάς. Επίσης σε νοσήματα του τριχωτού της κεφαλής και του ωτός παρατηρείτε σύστοιχη διόγκωση τραχηλικών λεμφαδένων στο σημείο που περιγράφετε. Απευθυνθείτε στον ΩΡΛ σας για να σας κατευθύνει στη διάγνωση και θεραπεία του προβλήματος που αναναφέρετε.

    Μπάρκουλας Ευστάθιος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Ρόδος

  • Ετσι όπως είναι η περιγραφή μάλλον δεν πρόκειται για κάτι που έχει σημασία. Η γνώμη μου είναι να μην το πιέζεις και να μην το ψηλαφείς. Δεν είναι τίποτα. Αν εντούτοις η απάντηση μου δεν σε καθησυχάζει τότε πρέπει να πας για εξέταση σε ΩΡΛ.

    Παπαγεωργίου Ευστράτιος

    Χειρουργός Ωτών - Ρινός - Λάρυγγος ενηλίκων - παίδων

    Γλυφάδα

  • ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΚΤΟΠΑ ΟΣΤΑ. Η ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΤΟΜΙΚΗ ΠΑΡΑΛΑΓΗ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ Η ΛΕΜΦΑΔΕΝΑΣ. ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΟ ΨΗΛΑΦΗΣΗ ΕΝΑΣ ΕΙΔΙΚΟΣ. ΩΡΛ.

    Παφλής Μιχάλης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πλατεία Μαβίλη