• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 10/10/2023

Καλησπέρα, Έκανα υπέρηχο άνω κάτω κοιλίας και μου είπαν ότι στο συκώτι έχει δύο αιμαγγιώματα, απ'ότι έκρινε ο γιατρός σύμφωνα με τον υπέρηχο. Με ρώτησε αν υπάρχει αντίστοιχος έλεγχος στο παρελθόν αλλά δεν βρήκα κάποια σχετική εξέταση. Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής: α) Υπάρχει πιθανότητα να είναι κάτι άλλο ή επικίνδυνο; β) Μπορεί να σχετίζεται με εξωτερικό αιμαγγίωμα που είχα ως νεογνό; Ευχαριστώ.

5 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας,

    θα ξεκινήσω λίγο ανάποδα και θα σας πω πρώτα οτι δεν σχετίζεται με το εξωτερικό αιμαγγείωμα.
    Στη συνέχεια, όταν πρόκειται για νέο εύρημα συνήθως ζητάμε περαιτέρω διερεύνηση με πιο ειδικές απεικονιστικές εξετάσεις, όπως μαγνητική με σκιαγραφικό ή με CEUS με Sonovue (εξειδικευμένος υπέρηχος με σκιαγραφικό).
    Και αυτό σε συσχέτιση με το λοιπό ιστορικό που προφανώς δεν γνωρίζω.
    Αν επιβεβαιωθεί η διάγνωση τότε μπαίνετε σε παρακολούθηση.

    Με εκτίμηση

    Βρακοπούλου - Βρεττάκου Ζωή

    Γενικός Χειρουργός

    Κόρινθος

  • ΤΑ ΑΙΜΑΓΓΕΙΩΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΗΘΕΙΣ ΟΓΚΟΙ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΑΓΓΕΙΑΚΗ ΥΠΕΡΠΛΑΣΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝΤΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 1 ΦΟΡΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΜΕ ΥΠΕΡΗΧΟΓΡΑΦΗΜΑ.

    Μπινιάρης Γεώργιος

    Γενικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Η επιβεβαίωση της διάγνωσης αν πρόκειται για αιμαγγιώματα γίνεται με αξονική τομογραφία και όχι μόνο με υπερηχογράφημα .
    Αν διαγνωσθεί ότι είναι αιμαγγιώματα δεν κάνετε τίποτα .Χρειάζεται μόνο παρακολούθηση.
    Σ ένα χρόνο επαναλαμβάνεται μια αξονική τομογραφία να δείτε αν έχει αυξηθεί το μέγεθός του ή είναι αμετάβλητο.
    Γενικά δεν ανησυχούμε , απλά χρειάζεται μια φορά το χρόνο να το ελέγχουμε.

    Ράθωσης Σπύρος

    Γενικός Χειρουργός

    Πάτρα

  • Να κάνετε αξονική με ενδοφλέβιο σκιαγραφικό ώστε να σιγουρεψετε την διάγνωση.

    Καζαμίας Μιχάλης

    Γενικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Η εικονα των αιμαγγειωματων ειναι χαρακτηριστικη στον υπερηχο και ειναι καλοηθεις.Απο εκει και μετα δεν σχετιζονται με το αιμαγγειωμα το νεογνικο

    Τσακμάκας Δημήτριος - Σύγχρονο Ιατρείο Ορθοπρωκτικών Παθήσεων

    Γενικός Χειρουργός