• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 02/10/2023

Καλησπέρα.Αγόρι 11 ετών κάνει θεραπείες σε λογοθεραπευτικό κέντρο για την εξώθηση γλώσσας.Θα ήθελα να ρωτήσω ποιος γιατρός είναι ο κατάλληλος για να κάνει συνταγογράφηση των θεραπειών.αναπτυξιολόγος,νευρολόγος ή παιδοψυχολόγος;ευχαριστώ.

11 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Οι ιατρικές ειδικότητες που βάση νόμου, αλλά και δεοντολογίας μπορούν να κάνουν διάγνωση είναι αποκλειστικά ο Παιδίατρος Αναπτυξιολόγος και ο Παιδοψυχίατρος και όχι ο Παιδοψυχολόγος που δεν αποτελεί ιατρική ειδικότητα, αλλά θεραπευτική. Μένει μόνο να ελέγξετε αν ο ιατρός που τελικά θα επιλέξετε είναι συμβεβλημένος με ΕΟΠΥΥ για να μπορέσει να σας συνταγογραφήσει.

    Ταξιάρχης Πρότυπο Κέντρο

    Παιδοψυχολόγος

    Κορωπί

  • Μπορείτε να απευθυνθείτε σε παιδοψυχίατρο ή αναπτυξιολόγο.

    Καλά Χριστούγεννα!

    Βασιλική Αλατζά

    Αλατζά Βασιλική

    Λογοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Παιδοψυχιατρος και Αναπτυξιολογος

    Κέντρο ειδικών θεραπειών Ανάπτυξη Λόγου και Έργου

    Λογοθεραπευτής

    Καισαριανή

  • καλησπερα σας, συνταγογραφηση μπορει να κανει αναπτυξιολογος η παιδοψυχιατρος, επικοινωνηστε με τη γραμματεια του κεντρου στο οποιο κανετε θεραπειες και θα σας κατευθυνουν!

    Παντελεμίδου Βασιλική

    Λογοθεραπευτής

    Κηφισιά

  • ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΚΑΙ Ο ΑΝΑΠΤΥΞΙΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ Ο ΠΑΙΔΟΨΥΧΙΑΤΡΟΣ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ. ΕΓΩ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΜΕ ΠΑΙΔΟΨΥΧΙΑΤΡΟ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΕΓΚΡΙΣΕΙΣ ΤΩΝ ΘΕΡΑΠΕΙΩΝ.

    Σφαιροπούλου Ευγενία

    Λογοθεραπεύτρια - Λογοπεδικός

    Κυψέλη

  • Καλημέρα. Λογοθεραπείες μπορεί να συνταγογραφήσει ένας Αναπτυξιολόγος, Παιδονευρολόγος ή Παιδοψυχίατρος σε δημόσιο φορέα ή συμβεβλημένος με τον ΕΟΠΥΥ.

    Εξέλιξη Λόγου, Φωνής και Κατάποσης - Πέτρου Σύλα

    Λογοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • Ο Αναπτυξιολόγος μπορεί να συνταγογραφήσει τις θεραπείες του παιδιού, αλλά και ένας παιδοψυχίατρος.

    Ντούσιας Δημήτριος

    Λογοθεραπευτής

    Νέα Ιωνία

  • Καλημέρα σας! Αν εννοείται για συνταγογράφηση για τον Εοπυυ θα μπορούσε παιδίατρος-αναπτυξιολόγος αλλιώς παιδοψυχίατρος!Ο παιδοψυχολογος δεν μπορεί. Ο νευρολογος μπορεί αλλά δεν γνωρίζω τη βαρυτητα του περιστατικού για να χρειάζεται να πάτε εκει. Ελπίζω να βοήθησα,σας ευχαριστώ!

    Μενεγής Δημήτριος

    Λογοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Καλησπέρα σας. Αναπτυξιολόγος ή Παιδοψυχίατρος το αναλαμβάνει.

  • Αναπτυξιολογος ή παιδοψυχιατρος

    Λαμπίρη Ειρήνη

    Λογοθεραπευτής

    Μετς

  • καλησπέρα σας αναπτυξιολογος , παιδοψυχίατρος και παιδονευρολογος συνταγογραφουν θεραπείες

    Τσιλιώρη Ελένη

    Λογοθεραπευτής

    Νέο Ηράκλειο