• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 11/05/2023

Καλησπέρα θα ήθελα να σας μιλήσω για ένα θέμα το οποίο μου συμβαίνει σχετικά με την περίοδο.Κάθε μήνα εχω σταθερό κύκλο και φυσιολογική ροη (είμαι 15 ετών).Η μαμά μου μου λέει να κάνω μπάνιο μετά την 3η ημέρα της περιόδου γιατί αλλιώς στην μέση της περιόδου θα μου έρθει αίμα (πολύ λίγο) και όντως αυτό συμβαίνει κάθε φορά που κάνω μπάνιο από την 1η ή 2ή μέρα ,στην μέση του κύκλου εμφανίζω αίμα.Τι να κάνω για αυτό;

6 ειδικοί απάντησαν

  • Η προσωπικη υγιεινη δεν διακοπτεται κατα τις ημερες της περιοδου αντιθετως πρεπει να γινεται οσο συχνα η γυναικα το θεωρει αναγκαιο ωστε να αισθανεται καθαρη και ασφαλης .Δεν επηρεαζεται η ροη ουτε η διαρκεια του κυκλου.

    Μήνου Νίκη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Τίποτα , συμβαίνει στη μέση του κύκλου να βλέπουμε λίγο αιμα

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός

  • Να κάνεις ελεύθερα μπανιο όταν το επιθυμείς.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Γενικά στην περίοδο είναι καλό να κάνεις μπάνιο με χλιαρό νερό στα γεννητικα όργανα κάθε μέρα και το καλοκαίρι πιό πολλές φορές για καλή υγιεινή. Μη το φοβάσαι. Οχι πολύ ζεστό νερό.

    Ανδριώτη Λιλιάνα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ερυθραία

  • ΚΑΝΤΕ ΜΠΑΝΙΟ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΤΕ ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΟ ΕΑΝ ΕΧΕΤΕ ΠΕΡΙΟΔΟ

    Παππάς Ασημάκης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Γυναικολόγος - Ενδοσκοπικός Χειρουργός - Μαιευτήρας

    Πεύκη

  • Να κάνετε μπάνιο καθημερινά, αλλά μην χρησιμοποιείτε κρύο νερό τις ημέρες που έχετε περίοδο.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα