• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 16/11/2023

Καλησπέρα θα ήθελα μια πληροφορία παρακαλώ! Έχω ανεπάρκεια σε μια φλέβα κ το πρόβλημα παρουσιάστηκε ξαφνικά χωρίς συμπτώματα πιο πριν. Είμαι 35 χρ γυναίκα, χωρίς εγκυμοσύνη, χωρίς περιττά κιλά, γυμνάζομαι χωρίς βάρη τρώω υγιεινά, δεν υπάρχει ορθοστασία ούτε κληρονομικότητα ούτε τραυματισμός ούτε αντισυλληπτικά κ είμαι υγιείς.. ποιος ο λόγος που μπορεί να το πάθει κάποιος αυτό ΧΩΡΊΣ λόγο; παίζει ρόλο η ανατομία της φλέβας;

7 ειδικοί απάντησαν

  • Δεν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος. Η φλεβική ανεπάρκεια είναι μία από τις συχνότερες παθήσεις, εύκολα θεραπεύσιμης στις μέρες μας!

    Ξηρομερίτης Κωνσταντίνος

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Ιλίσια

  • Γεια σας
    Εάν έχετε ευρυαγγείες, αυτές οφείλονται σε διάφορους παράγοντες και είναι συχνές στο 80% των γυναικών. Εάν έχετε πραγματικούς κιρσούς, η αιτία είναι πιθανότατα κληρονομική. Μπορεί να υπάρχει προδιάθεση σε κάποια γενιά. Και αυτός ο τύπος θα πρέπει να αντιμετωπίζεται με πήξη με λέιζερ.

    Αλεντζανίδης Νικόλαος

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Κληρονομική προδιάθεση.

    Μελάς Μιχαήλ

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Πειραιάς

  • Όλοι οι λόγοι που αναφέρατε είναι επιβαρυντικοί η ανεπάρκεια μπορεί να εμφανιστεί χωρίς να υπάρχει συγκεκριμένος λόγος

    Καλλίνης Αριστείδης

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Κορυδαλλός

  • Καλησπέρα. Ναι, πάλι μπορεί να συμβεί μια ανεπάρκεια σε φλέβα. Τώρα το πόσο σημαντική είναι αυτή η ανεπάρκεια και αν χρήζει θεραπείας εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Άραγε είναι ανεπάρκεια που πραγματικά φέρει συμπτώματα ή μπορεί στο μέλλον να αποτελέσει αίτιο επιδείνωσης της κατάστασης; Τις απορίες αυτές πρέπει να σας τις λύσει ο ιατρός που θα σας εξετάσει ή σας έχει εξετάσει ήδη.

    Αχιλλέας Δρ. Τουρσίδης Αχιλλέας

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος - Φλεβολόγος

    Λεμεσός

  • Το ποιο πιθανό είναι να υπάρχει κληρονομικοτητα από προηγούμενες γενιές Δεν εχει σχέση το βάρος η ο τρόπος ζωής

    Τζιώγιος Κωνσταντίνος

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Καλησπέρα σας συνήθως η φλεβική ανεπάρκεια προκαλείται από τους παράγοντες που αναφέρατε, βέβαια η κληρονομικότητα δεν είναι μόνο από γονείς αλλά και από παππούδες και γιαγιάδες, όπως επίσης και η καθιστική εργασία με τα πόδια κρεμασμένα αρκετές ώρες μπορεί να προκαλέσει ανεπάρκεια ή ακόμα σχετίζεται και με κάποια επαγγέλματα που ασκείται μεγάλη πίεση στο φλεβικό δίκτυο (πιλότοι, αεροσυνοδοί). Καλό πάντως, θα ήταν να σας βλέπαμε από κοντά, για να δούμε πως προκύπτει η ανεπάρκεια που αναφέρετε και αν είναι συμπτωματική ή όχι! Καλή συνέχεια!

    Τούμπης Σεραφείμ

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Περιστέρι