• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 10/05/2023

Καλησπέρα σας, Ήθελα να ρωτήσω τι είναι οι παραπυελικές κύστες στο νεφρό? Ευχαριστώ

3 ειδικοί απάντησαν

  • Ο περισσότερος κόσμος έχει κυστες στο νεφρό όταν είναι λίγες δεν είναι για ανησυχία

    Μαστροδημήτρη Κλεονίκη

    Νεφρολόγος

    Χολαργός

  • οι παραπυελικες κυστεις ειναι συνηθως ασυμπτωματκες,βρισκονται μονες η λιγες στον αριθμο.Ειναι πιθανο να δημιουργουνται απο αποφραξη στο σημειο που συλλεγονται τα ουρα.Αυτες οι κυστεις σπανιως μιμουνται στον υ/ς διαταση πυελοκαλυκικου συστηματος χωρις να υπαρχειπραγματη. Μονο οταν υπαρχει επιμωληση δημιουργηται πονος και πυρετος <ΠΥΕΛΟΝΕΦΡΙΤΙΔΑ.>Συνηθως οι ασθενεις αυτοι χρηζουν παρακολουθηση ειτε λογω αυξησεις του μεγεθους κυστης ειτε λογω σπανιως εξαλλαγη σε νεοπλασμα.

    Παπαδογιαννάκης Απόστολος

    Νεφρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας, οι κυστεις γενικώς αποτελούν αλλοιώσεις του νεφρικου παρεγχυματος και μπορεί να είναι συγγενείς ή επικτητες. Ο όρος παραπυελικες περιγράφει την τοποθεσία και σημαίνει ότι βρίσκονται κοντά στην νεφρική πυελο, η οποία είναι το τελευταίο τμήμα του νεφρού στο οποίο καταλήγει το παραχθεν ουρο και στη συνέχεια αποχευτευεται στον ουρητηρα.

    Χαραλάμπους Χαράλαμπος

    Νεφρολόγος

    Σητεία