• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 28/12/2023

Καλησπέρα σας,η ερώτηση μου αφορά πιθανότητα εγκυμοσύνης! Είμαι 20 χρόνων και έχω σχετικά σταθερή περίοδο κάθε τέλος του μήνα και διαρκεί μια εβδομάδα η και λίγο παραπάνω! Παντρεύτηκα πριν από ένα μήνα,5 μέρες πριν το γάμο είχε τελειώσει ο κύκλος μου του προηγούμενου μήνα και υπολόγιζα να έρθει ξανά σε 3 εβδομάδες πάνω κατω, όμως ήρθε μέρτα από 5 μέρες και διήρκησε 8 μέρες! Δηλαδή το διάστημα μετά των 2 κύκλων ήταν ούτε λίγο ούτε πολύ 10 μέρες! Αφού τελείωσε ο δεύτερος κύκλος,άρχισα να έχω συμπτώματα εγκυμοσύνης πολύ έντονα,έκανα 2 τεστ εγκυμοσύνης νωρίς και βγήκαν αρνητικά! Από τον τελευταίο κύκλο μέχρι σήμερα έχουν περάσει 3 εβδομάδες και εδώ και μια εβδομάδα ήδη βλέπω σταγόνες αιματος όχι όμως κανονική περίοδο! Τα συμπτώματα εγκυμοσύνης αποτελούνται απο νεύρα,αλλαγή στη διάθεσή κάθε 5 λεπτά κυριολεκτικά,λιγούρες, τάσεις εμετού η αισθάνομαι το στομάχι μου να ανακατεύεται, υπνηλία,κούραση,πρήξιμο στη κοιλιά και στο στήθος και όλα αυτά είναι όλο και πιο έντονα μέρα με τη μέρα! Σήμερα λοιπόν πήγα σε γυναικολόγο,και αφού με εξέτασε με ένα μηχάνημα στη κοιλιά αφού είχε βάλει πρώτα ένα τζελ είπε ότι δεν είμαι έγκυος,ωστόσο είπα να κάνω και ένα τεστ αιματος το οποίο βγήκε και αυτό αρνητικό σε εγκυμοσύνη. Υπάρχει περίπτωση παρόλα αυτά να είμαι έγκυος? Η μπορεί να οφείλεται στο ότι είμαι σεξουαλικα ενεργή εδώ και ένα μήνα και μπορεί να διαταράχθηκε κύκλος μου; Βέβαια είμαι στο δεύτερο γάμο και δεν είχα αντιμετωπίσει ξανά τέτοια προβλήματα! Η αναμενόμενη περίοδος κανονικά θα πρέπει να έρθει Κυριακή,σήμερα είναι Παρασκευή, υπάρχει περίπτωση κανένα από τα τεστ να μην αντιλήφθηκε εγκυμοσύνη ή απλά δεν είμαι έγκυος? Φοβάμαι πως είμαι στα πρώτα στάδια της κατάθλιψης!Παρακαλώ κάποιος ειδικός να απαντήσει στο ερώτημα μου!

1 ειδικός απάντησε

  • Θα περιμένετε να έχετε καθυστέρηση 15 ημέρες και τότε θα κάνετε εξέταση αίματος για χοριακη. Ανάλογα το αποτέλεσμα θα επισκεφτείτε ένα γυναικολογο.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα