• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 09/01/2024

Καλησπέρα σας , θα ήθελα ρωτησω σχετικά με μια τάση για αστάθεια και όταν το νιώθω αυτό νιωθω και κάποιες φορές μια ναυτία. Να αναφέρω ότι νιωθω ένα βάρος στον αυχένα και κάποιρες στα αυτια και στους κροτάφους. Ο ΩΡΛ τον οποίο επισκεύτηκα μου έδωσε μια αγωγή για 2 μήνες το betavert αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω κάποια ιδιαίτερη βελτίωση δεν το νιωθω συνέχεια δεν μου κόβει την όρεξη απλά είναι ενοχλητικό. όταν περπατάω δεν το νιωθω. περισσότερο μου εμφανίζεται ότι κάθομαι και κοιτάζω στην οθόνη του λάπτοπ. το αίσθημα αυτό μου ήρθε ξαφνικά ενώ δεν είχα κάποια άλλη διαταραχή ούτε κάποιον τραυματισμό. υπάρχει περίπτωση να προέρχεται απο τους φρονιμίτες που είναι έγκλειστοι ; ή κάτι άλλο ; πιο σοβαρό ; το επόμενο βήμα είναι μαγνητική εγκεφάλου αλλά δεν σας κρύβω ότι φοβάμαι αρκετά. ¨οταν καθομαι ακίνητος κ δεν κουνάω το κεφάλι συνέχεια δεν το νιωθω τόσο...τώρα που σας γράφω αν κοιτάζω στο λαπτοπ κ σκυβω το κεφάλι λίγο προς τα κάτω το νιωθω και νιώθω επιπλέον κ ναυτία ! σε οφθαλμολογικό έλεγχο που έκανα και οι πιέσεις ήταν κανονικές και δεν παρατηρήθηκε κάτι και με OCT Ματιού και βυθός ! μπορεί η ξαφνική αύξηση της πίεσης του ματιού ή αύξηση μειωπίας γιατί φοράω φακούς επαφής να προκαλει τέτοια συμπτώματα; τέλος μπορεί προκαλείται λόγω αυξημέρων ορμονών ; γιατί έχω ένα μικρό αδένωμα στο επινεφρίδιο το αριστερό και υπερπλασία στο δεξί χωρίς όμως να υπάρχει κάποια δισλειτουργία ύστερα απο εξέταση που έκανα τους προηγούμενους μήνες (πριν ξεκινήσει η συμπτωματολογία αυτή) και χωρίς να είναι λειτουργικό το αδένωμα. ϊσως έγραψα αρκετά αλλά θα ήθελα μια γνώμη ώστε να μπορώ απευθυνθώ κάπου πιο στοχευμένα ίσως...

3 ειδικοί απάντησαν

  • ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΙΛΙΓΓΟ ΘΕΣΗΣ?ΣΑΣ ΕΞΕΤΑΣΕ Ο ΩΡΛ ΓΙΑ ΑΥΤΟ? ΟΙ ΦΡΟΝΙΜΙΤΕΣ ΔΕΝ ΣΧΕΤΙΖΟΝΤΑΙ. ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΑΥΞΗΣΗ ΜΥΩΠΙΑΣ ΘΑ ΣΤΟ ΕΛΕΓΕ Ο ΟΦΘΑΛΜΙΑΤΡΟΣ. Η ΞΑΦΝΙΚΗ ΑΥΞΗΣΗ ΤΗΣ ΠΙΕΣΗΣ ΤΟΥ ΜΑΤΙΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΘΑ ΣΤΟ ΕΛΕΓΕ Ο/Η ΟΦΘΑΛΜΙΑΤΡΟΣ. ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΦΟΒΑΣΤΕ ΤΗΝ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΚΑΚΑ....ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΑΔΡΑΝΗ ΑΔΕΝΩΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΖΑΛΗ. ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΙΝΕΦΡΙΔΙΑ ΣΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ

    Παφλής Μιχάλης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πλατεία Μαβίλη

  • Το προβλημα σας ειναι σύνθετο. Οφθαλμολογικά καλα ειναι να ελέγξετε και τους βαθμούς.
    Για τα υπόλοιπα θα πρεπει να απευθυνθείτε σε γιατρούς άλλων ειδικοτήτων.

    Σαμιωτάκη Αφροδίτη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Εύοσμος

  • Η αυξηση της μυωπιας δεν προκαλει τετοια συμπτωματα.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο