• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 09/04/2023

Καλησπέρα σας, σε διερεύνηση πόνου στην πλάτη και στο στέρνο έγιναν οι εξής εξετάσεις: αξονική θώρακος και μαγνητική θώρακος. Στην αξονική γράφει πως υπάρχει θολερότητα λίπους στο πάνω μέρος του μεσωθορακικού που κατά πάσα πιθανότητα είναι υπόλοιμα του θυμού αδένα και οστεοαρεωτική περιοχή στην λαβή του στέρνου. Και η μαγνητική αυξημένο λίπος στην μυελώδη μοίρα της λαβής του στέρνου. Θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει τα αποτελέσματα και αν χρειάζεται να κάνω κάποια περαιτέρω εξέταση. Ο πόνος εκτείνεται μέχρι τα πλευρά και υπάρχει εδώ και αρκετούς μήνες. Ευχαριστώ εκ τών προτέρων για τον χρόνο σας.

5 ειδικοί απάντησαν

  • Θα πρέπει να υποβάλετε τα ερωτήματα σας σε εξειδικευμένο θωρακοχειρουργο. Ευχαριστω

    Δρ. Πισκοπάκης Νικόλαος & Συνεργάτες

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Καλό είναι να επισκεφθείτε έναν θωρακοχειρουργο για να σας απαντήσει στα ερωτήματα σας

    Παπουλίδης Νικόλαος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Αγαπητέ /ή μου, προφανώς δεν έχετε επισκεφθεί Ορθροπεδικό. Αυτά τα συμπτώματα που περιγράφετε δείχνουν ερεθισμό των μεσοπλευρίων νεύρων, τα οποία έρχονται από την θωρακική μοίρα της σπονδυλικής στήλης. Εκεί πρέπει να εστιάσουμε τον έλεγχό μας. Για τα υπολείμματα του θύμου αδένος, έχετε δίκιο, για δεν το αυξημένο λίπος στη μυελώδη μοίρα της λαβής του στέρνου, ποιά είναι η ηλικία σας, είατε άνδρας ή γυναίκα; Μαλλον είναι φυσικολογικό. Με χαρά θα σας περιμένω να περατώσετε τον έλεγχό σας ουτως ώστε, να έχετε μία σωστή θεραπευτική αντιμετώπιση. Σας ευχαριστώ.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Χωρίς να γνωρίζω λεπτομέρειες του ιστορικού σας κ της κλινικής σας εικόνας , θα σας συμβουλευα να δείτε κάποιον αιματολογο

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Πρέπει να απευθυνθείτε σε θωρακοχειρουργό!

    Ανδρεόπουλος Ασημάκης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ίλιον