• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 05/11/2023

Καλησπέρα σάς!!!!! Περίπου μια εβδομάδα είχα κάνει το προηγούμενο βράδυ ένα μπάνιο και κατά της διάρκειας της νύχτας ιδρωσα από τον αυχενα και σε όλη την πλάτη. Το πρωί δεν μπορούσα να σηκωθώ από το κρεβάτι ήμουνα πιαμενη παντού δεν μπορούσα να στριψω το κεφάλι μου μέχρι και τα χέρια μου ποναγανε. Αυτό που θέλω να σας ρωτήσω είναι ενώ έχει περάσει περίπου μια εβδομάδα είμαι λίγο καλύτερα αλλά εκεί που κάθομαι νοιώθω ένα σφίξιμο, τράβηγμα, σουβλησμα δεν ξέρω πως να το πω και με πονάει από τον αυχένα και σε όλο το χέρι, μπορεί αυτός ο πόνος να με πιάσει και όταν κοιμάμαι και με ξυπνήσει βήχω και πονάω από τον αυχενα και σε όλο το χέρι από την αριστερή πλευρά. Είναι λόγω της ψύξης? Και σε πόσο καιρό περνάει? Και μέχρι τώρα δεν μπορώ ακόμα να κουνήσω καλά το κεφάλι μου με πονάει. Ευχαριστώ!!!!!

4 ειδικοί απάντησαν

  • Υπάρχει πιθανότητα αν εκτός από τον αυχένα ο πόνος επεκτείνεται προς το χέρι, να πάσχετε από κάποια αυχενική δισκοκήλη
    Θα έλεγα ότι πρέπει να σας εξετάσει κάποιος κ να ελέγξει τη νευρολογική κατάσταση στο πάσχον χερι

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Θα πρέπει να σας δεί οπωσδήποτε Ορθοπαιδικός Χειρουργός. Αυτό που έχετε μοιάζει με νευραλγία του αυχενικού πλέγματος. Πρέπει να γίνουν κάποιες εξετάσεις και να πάρετε φαρμακευτική αγωγή

    Διακάτος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα, είναι πιθανόν να είναι λόγω της ψύξης.
    Έχετε αυξημένο μυϊκό τόνο - σπασμό στην αυχενική μοίρα.
    Είναι καλό να κάνετε αρχικά ακτίνες και να δείτε ειδικό ορθοπαιδικό που ασχολείται με αυτές τις παθήσεις να σας εξετάσει και πιθανόν να δώσει αγωγή. Δεν είναι καλό να το αφήνετε για πολύ καιρό χωρίς αγωγή γιατί χρονίζει και αυξάνεται ο εκφυλισμός της αυχενικής μοίρας.

    Αμοργιανός Χριστόδουλος

    Χειρουργός Ορθοπαιδικός - Ειδικός Μικροχειρουργός- Ιατρείο Παρεμβατικού πόνου

    Ψυχικό

  • Δεν υπαρχει ψυξη στην ορθοπαιδικη παθολογια.Μυικη θλαση λόγω κρυου ,ισως...Να σας δει ενας παθολογος αρχικά...

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης