• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 29/05/2023

Καλησπέρα σας! Οι ενέσεις με υαλουρονικό οξύ στο γόνατο γίνονται με αναισθησία τοπική και υπό καθοδήγηση υπέρηχου;

15 ειδικοί απάντησαν

  • Οι ενέσεις στο γόνατο μπορούν να γίνουν με τοπική αναισθησία ώστε να μην υπάρχει η παραμικρή ενόχληση για τον ασθενή. Επίσης η χρήση του υπερήχου μπορεί να βοηθήσει ώστε να είμαστε βέβαιοι για την έγχυση του υαλουρονικού μέσα στην άρθρωση του γόνατος. Ειδικά για το γόνατο, καθώς το τελευταίο είναι μια μεγάλη άρθρωση, η έγχυση μπορεί να πραγματοποιηθεί με επιτυχία και χωρίς τη χρήση του υπερήχου.

    Πετρίδης Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα σας! Συνήθως όχι καθώς οι εγχυσεις υαλουρονικου δεν προκαλούν έντονο άλγος αλλά περισσότερο ένα αίσθημα διάστασης της άρθρωσης. Παρόλα αυτά αν συντρέχει λόγος φυσικά και προηγείται τοπική αναισθησία. Η υπέρηχο γραφική παρακολούθηση μας προσφέρει το πλεονέκτημα της καλύτερης ορατότητας για το σημείο είσοδο εντός της άρθρωσης.

    Παπουλίδης Νικόλαος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Στο γόνατο δεν είναι απαραίτητο. Μπορεί να γίνει κάποια τοπική αναισθησία, αλλά και αυτό δεν είναι απαραίτητο. Αν έχετε πρόβλημα τέτοιας μορφής, είναι πολύ εύκολο να αντιμετωπισθεί εις το ιατρείο. Σας περιμένω.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • ΣΥΝΗΘΩΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΥΠΕΡΗΧΟΓΡΑΦΙΚΗ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ, ΕΝΩ ΣΥΝΗΘΩΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΜΕΙΩΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΝΟΧΛΗΣΗ ΤΟΥ ΤΣΙΜΠΗΜΑΤΟΣ.

    Δημητρακόπουλος Μιχαήλ

    Ορθοπαιδικός

    Εύοσμος

  • ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΥΠΕΡΗΧΟ ΤΟ ΓΟΝΑΤΟ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΣΕΓΓΙΖΕΤΑΙ ΕΥΚΟΛΑ .ΤΟΠΙΚΗ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΓΕΝΙΚΑ ΔΕΝ ΠΟΝΑΕΙ ΚΙΟΛΑΣ ΑΝ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΧΕΙ ΕΜΠΕΙΡΙΑ

    Βαμβάτσικος Κωνσταντίνος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Άγιος Στέφανος

  • ΟΧΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ!

    Ανδρεόπουλος Ασημάκης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ίλιον

  • Ανάλογα με την εμπειρία του ιατρού σας . Δεν είναι απαραίτητος ο υπέρηχος . Και ναι πάντα χρησιμοποιούμε αναισθητικό κατά την έγχυση .

    Δρ. Πεντερίδης Ιωάννης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Παιδοορθοπαιδικός

    Ωραιόκαστρο

  • Καλημέρα σας. Η απάντηση είναι ότι δεν είναι απαραίτητο να γίνει χρήση υπερήχου σε κάθε έγχυση.Το τοπικό αναισθητικό επίσης.

    Πετρίδης Γρηγόριος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Καλημέρα σας. Σήμερα επέστρεψα από συνέδριο στο εξωτερικό.
    Αν αυτός που θα τις κάνει ξέρει, δέν χρειάζονται αυτά, είναι περιττά.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • Δεν χρειάζεται υπέρηχος η αναισθησία εξαρτάται απο τον τύπο του Υαλουρονικου

    Σπαγάκος Γεώργιος MD MSc

    Χειρουργός Ορθοπαιδικός - Αθλητίατρος

    Μαρκόπουλο

  • Δεν είναι απαραίτητο τίποτε από τα δύο για την ένεση υαλουρονικου

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Καλημέρα σας. Δεν είναι απαραίτητο κανένα απο τα παραπάνω για να γίνουν

    Διακάτος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ηλιούπολη

  • Καλησπερα. Γίνονται με τοπική αναισθησία χωρίς απαραιτητα καθοδήγηση υπερήχου καθώς η πρόσβαση στην αρθρωση του γόνατος είναι εύκολη και ο υπέρηχος δεν προσφέρει σημαντικό πλεονέκτημα. Ανάλογα με τον σωματότυπο του ασθενούς μπορεί να χρειαστεί και η χρήση υπερηχου.

    Παπαδόπουλος Παναγιώτης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Αθλητίατρος

    Γλυφάδα

  • Δεν είναι απαραίτητο τπτ από τα δύο στο γόνατο

    Αναγνώστου Αντώνιος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Μπορούν να γίνουν και έτσι αλλά πλήθος ιατρών τις κάνει και χωρίς αυτά.Το γόνατο είναι πολύ εύκολη άρθρωση για ενδαρθρική έγχυση.Η τοπική αναισθησίασυνήθως έχει σχέση με τον πόνο της εισόδου της βελόνας που είναι ελάχιστος.Συνήθως ο πόνος σε αυτού του είδους τις εγχύσεις προέρχεται απο την εγχυόμενη ουσία

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης