• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 01/01/2024

Καλησπέρα σας. Μέσα Αυγούστου έπαθα διάστρεμμα στο μπάσκετ και χρειάστηκε να φοράω ελαστικό νάρθηκα για 10 μέρες . Στη συνέχεια ενώ ο γιατρός μου είπε ότι είμαι οκ το Σεπτέμβρη μου γύρισε ο ίδιος αστράγαλος 5 φορές με μόλις μία να είναι σε προπόνηση . Όμως όλες τις φορές δεν υπήρξε σχεδόν καθόλου πρήξιμο και ιδιαίτερος πόνος που κράτησε το πολύ 2 μέρες . Πήγα στο νοσοκομείο όπου έκανα ακτινογραφίες και μου είπαν για ένα μήνα στην προπόνηση να φοράω ένα πιο καλό ελαστικό νάρθηκα με ιμάντες μέχρι να στρώσει . Τον Δεκέμβριο ο αστράγαλος γύρισε άλλες δύο φορές σε προπόνηση καθώς δεν φορούσα τον νάρθηκα αλλά δεν είχα κάποια ενόχληση ώστε να συνεχίσω την προπόνηση . Τις τελευταίες ημέρες έχω έναν πόνο στην φτέρνα , το νιώθω σαν να είναι πιο σκληρό όταν προσπαθώ να το κινήσω προς το τέλος του εύρους κίνησης του , έχω λίγο πόνο όταν το κουνάω μέχρι τέλους του εύρου κίνησης , ακούω κρακ τις περισσότερες φορές που κάνω κυκλική κίνηση και έχω λίγο πόνο στην πίεση της φτέρνας και μια ευαισθησία στο ψιλαφισμα του αστραγάλου. Τι μπορεί να έχει γίνει και τι μπορεί να χρειαστεί. Και ποιος είναι ο πιο ταχύς τρόπος

3 ειδικοί απάντησαν

  • Χρειάζεσαι έλεγχο για την ακεραιότητα του συνδέσμου. Οι ενοχλήσεις από τον αστράγαλο, μάλλον είναι άσχετες. Πρέπει να έλθεις να σε ψάξω.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Πιθανόν λόγω κάποιου συνδεσμικου τραυματισμου να έχετε πλέον αστάθεια της ποδοκνημικής.
    Θα πρέπει μάλλον να υποβληθειτε σε μαγνητική τομογραφία κ να συζητήσετε με το γιατρό σας όλες τις επιλογές της θεραπειας

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα σας. Η εικόνα που περιγράφετε με τα επαναλαμβανόμενα διαστρέμματα ταιριάζει σε μια χρόνια αστάθεια. Δηλαδή είναι πιθανόν από το διάστρεμμα να προέκυψε κάποιος πιο σοβαρός συνδεσμικός τραυματισμός. Αυτό εξετάζεται κλινικά, πιθανότατα απαιτείται νέα ακτινογραφία και μαγνητική του αστραγάλου για να εντοπιστούν συγκεκριμένοι τραυματισμοί και με βάση αυτή αποφασίζεται η θεραπεία (πχ φυσιοθεραπείες)

    Ρενιέρης Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ψυχικό