• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 20/08/2023

Καλησπερα σας. Γυναίκα 28 ετών. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι γιατί με αγχώνει πολυ τελευταία και θέλω να ξέρω που οφείλεται. Σήμερα (το έχω ξαναπαθει και λίγο καιρό πριν βέβαια δεν είναι η πρωτη φορα ουτε η δευτερη) αισθάνομαι να τρεχει το αιμα στο πισω μέρος του κεφαλιού μου ή σαν να μυρμηγκιαζει μόνο ένα συγκεκριμένο σημείο βέβαια του κεφαλιου στο πισω μέρος δεξιά πανω απο το σβέρκο και επισης κάποιες φορές το δάχτυλο το μικρό του αριστερου χεριου μου αισθάνομαι ότι μυρμηγκιαζει ελαφρώς επίσης τώρα επεκτάθηκε και στα υπόλοιπα δάχτυλα αλλά φευγει και ξανά έρχεται. Εχτες είχα έναν ίσως νευρόπονο αριστερά κάτω από το πλευρο και δεξιά κάτω από το πλευρό επίσης που όταν το πιεζα ένιωθα τον πονο το οποίο περασε μόνο του μετά. Ιστορικό ιατρικο: Διαταραχή πανικου διάγνωση από ψυχίατρο δεν έχω ξεκινήσει αντικαταθλιπτικά λόγω αντίδρασης στο χάπι. Δεν έχω καταφέρει να παω να μου γράψει ίσως κάποιο άλλο. Υποτροπιαζουσα ουρολοίμωξη από αρχές Αυγούστου με το μικρόβιο Klebsiella pneupmoniae (αν το λέω σωστά) έχω ξεκινήσει από τις 13/08 θεραπεία με zinadol 500 mg για 14 μέρες ένα ανά 12 ώρες. Μεγάλο ιστορικό με σιδηροπαινια και φεριτινη 5.9 με χαμηλό αιματοκριτη έχω ξεκινήσει από αρχές αυγουστου (8/08) θεραπεία 6μηνη με gyno-terdyferon πρωί και απόγευμα πρόγραμμα το οποιο το χάλασα για λίγο λόγω ότι δεν μπορώ να τα παιρνω ολα μαζί όπως είναι λογικό. Ερώτηση: αυτη η αίσθηση υπάρχει πιθανότητα να είναι ψυχοσωματικο μαζί με διαφορα αλλα που έχω ή να ανυσηχησω και να δω μήπως είναι προβλημα κακής κυκλοφορίας του αίματος? Να αναφέρω κιόλας ότι δεν είναι συνεχές αυτη η αίσθηση. Έρχεται και φευγει. Επίσης κάτι τελευταίο. Πριν μήνες ειχα παθει ένα ξαφνικό μουδιασμα στην αριστερή πλευρα χέρι και ποδι το οποίο δεν έφυγε για αρκετά λεπτά τότε ειχα παει σε νευρολογο που μου ανέφερε ότι είναι ψυχοσωματικο. Επίσης όσο γράφω αισθάνομαι μια δυσφορία τώρα στο στήθος ίσως αγχωθηκα? Δεν μπορώ πια να καταλάβω. Σας ευχαριστω εκ των προτερων

1 ειδικός απάντησε

  • μπορώ να σας απαντήσω μόνο ότι συνήθως τα νευρολογικά συμπτώματα που παραπέμπουν σε κάποιο συγκεκριμένο νευρολογικό νόσημα έχουν μια σειρά, και μια εξέλιξη που ταιριάζει με την ανατομία του νευρικού συστήματος- δεν περιγράφεται άρα κάτι που θα μπορούσε να αποδοθεί σε κάτι συγκεκριμένο - ίσως να έχετε κάποια νευροπαθητικά άλγη, αλλά αυτό μπορεί να το πει κανείς μετά από εξέταση και έλεγχο. Σαφώς το ψυχοσωματικό κομμάτι είναι πολύ σοβαρό και αν πάσχετε από αγχώδη διαταραχή όποιου τύπου θα πρέπει να ξανασυζητήσετε το θέμα με τον ψυχίατρο σας

    Γιαννούλη Ερμιόνη

    Νευρολόγος

    Νέο Ψυχικό