• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 07/05/2023

Καλησπέρα σας έχω θέμα με την όραση εδώ και ένα μισή χρόνο εκτός από ότι βλέπω θολά και άλλαξα γυαλιά έχω 1 βαθμό αστιγματισμο και 0,75 στο άλλο με υπερμετρωπία λίγο και μυωπία ,έχω θολή όραση ενώ ο βαθμός είναι λίγος ,έχω επίσης σκοτεινή όραση το βράδυ με τα φώτα τον σπιτιών και τον αμαξιών βλέπω πιο σκοτεινά ενώ το πρωί βλέπω φυσιολογικα ,μόνο όταν κλείνω τα φώτα στο σπίτι νιώθω ότι βλέπω φυσιολογικα με λίγο φως ,ενώ όταν αρχίζει νυχτώνει κ έχω τώρα βλέπω σκοτεινά ,πως εξηγείται αυτό;

8 ειδικοί απάντησαν

  • Θα χρειαστείτε μια εξέταση. Είναι πιθανό ότι έχετε καταρράκτη και μετά την επέμβαση με ειδικούς ενδοφακους μπορείτε να διορθώσετε και τη μυωπία και τον αστιγματισμό

    Μπαραμπούτη Φαίη

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Χολαργός

  • Λάθος διαθλαστικός έλεγχος

    Μητσώνης Μιχαήλ

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Ερυθραία

  • Από την περιγραφή των συμπτωμάτων οι βαθμοί σας και μόνο θα μπορούσαν να ευθύνονται για τις αλλοιώσεις της όρασης που περιγράφετε. Αν έχετε πρόβλημα με την νυχτερινή σας όραση αυτό ονομάζεται νυχταλωπία και χρειάζεται διερευνηση με ειδικές εξετάσεις γιατί μπορεί να υποκρύπτεται νόσος της ωχράς κηλίδας.

    Dr. Νασίκας Βασίλειος

    Οφθαλμίατρος

    Λάρισα

  • μου μοιάζει με θολώσεις παιδικού καταρράκτη, οπότε αναζητείστε οφθαλμίατρο για spot σκιασκοπία ή εμπειρία στον καταρράκτη για να τον διαγνώσει..

    Δημητρακόπουλος Πάνος

    Οφθαλμίατρος

    Πύργος

  • Υπάρχουν κάποιες παθήσεις που επηρεάζουν τη νυχτερινή όραση αρχικά. Θα έπρεπε να εξεταστείτε από ειδικό Οφθαλμίατρο και να υποβληθείτε σε βυθοσκόπηση και πιθανόν σε εξειδικευμένες εξετάσεις .

    Κουμούτσου Κωνσταντίνα

    Οφθαλμίατρος

    Κουκάκι

  • Ποσο χρονων εισαστε;
    Με τα γυαλιά την ημερα ποσα δεκατα βλεπετε.
    Τι σας ειπε ο γιατρος που σας εξετασε.
    Εαν εχετε μυωπια αυτο συμβαινει να μη βλεπετε τοσο καθαρα στην αλλαγη της ημερας με τη νυκτα.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Χρειάζεται λεπτομερής έλεγχος και βυθοσκοπηση

    Ταμβάκος Ηλίας

    Οφθαλμίατρος

    Γλυφάδα

  • Μπορεί να υπάρχει αρχή καταρράκτη η ωχροπαθεια . Μια εξεταση θα λύση το πρόβλημα

    Κατσουράκης Γεώργιος

    Οφθαλμίατρος

    Μαρούσι