• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 12/02/2024

Καλησπέρα σας, έλαβα τα αποτελέσματα του υπερήχου κοιλιάς και μου εμφανίζει τα παρακάτω. Το ήπαρ ελέγχεται με φυσιολογικές διαστάσεις και παρουσιάζει ομοιογενή ηχοδομή. Δεν παρατηρούνται εστιακές αλλοιώσεις. Δεν παρατηρείται διάταση των ενδοηπατικών χοληφόρων αγγείων. Ο χοληδόχος πόρος ελέγχεται φυσιολογικός. Η χοληδόχος κύστη παρουσιάζει φυσιολογικό πάχος τοιχώματος αλλά εμφανίζει δυο κρυστάλλους τοιχώματος 0.38 εκ. και 0.20 εκ. Δεν παρατηρούνται λίθοι εντός της χοληδόχου κύστεως. Φυσιολογική απεικόνιση παγκρέατος. Φυσιολογικό εύρος παγκρεατικού πόρου Οι νεφροί ελέγχονται φυσιολογικοί σε μέγεθος, σχήμα, θέση και μορφολογία. Δεν παρατηρούνται λίθοι. Δεν παρατηρείται διάταση της απεκκριτικής μοίρας των νεφρών. Ο γιατρός που πραγματοποίησε τον υπέρηχο είπε ότι είναι όλα τα ευρήματα άνευ σημασίας αλλά με αγχώνει το εύρημα για τη χοληδοχο κύστη. Είναι κάτι επικίνδυνο. Χρειάζεται κάποια επιπλέων εξέταση; Η ηλικία μου είναι 32 άνδρας.

3 ειδικοί απάντησαν

  • δεν υπάρχει ανησυχία, προσέξτε λίγο την διατροφή σας όσον αφορά τα λίπη

    Ράπτη Ειρήνη

    Ηπατολόγος

    Κυψέλη

  • ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΣΞΕΦΘΕΙΤΕ ΓΕΝΙΚΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟ ΓΙΣ ΝΑ ΣΑΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΣΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΧΟΛΗ ΕΑΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΘΕΙ Η ΟΧΙ

    Παπαδογιαννάκης Απόστολος

    Νεφρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας, οι κρύσταλλοι που εμφανίζονται στην χοληδοχο κύστη είναι η έναρξη για να εμφανίσετε αργότερα λίθους ή λάσπη στην χολή. Αυτό που θα σας συμβούλευα είναι να κάνετε εξέταση αίματος για χοληστερίνη, ασβέστιο, χολικά και χολερηθρινη και φυσικά δίαιτα χαμηλών λιπαρών, ολικης αλέσεως άλευρα, όχι γλυκά-σοκολάτα, όχι έτοιμα γεύματα και με Trans λιπαρά, τηγανιτά. Και να το παρακολουθησουμε. Επίσης πρέπει να γνωρίζω το ιατρικό ιστορικό σας:έχετε αυξημένο Σ.Β, έχετε διαβήτη, υπερθυρεοειδισμο,περνετε φάρμακα?
    Ευχαριστώ.

    Μαστροδημήτρη Κλεονίκη

    Νεφρολόγος

    Χολαργός