• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 21/08/2023

Καλησπέρα σας, είμαι άνδρας 38 ετών και θα ήθελα να με καθοδηγησετε σε κάτι....Αρχικά στα μέσα του Ιουλίου ένιωσα πόνο στην δεξιά μασχάλη. Ψηλαφόντας βρήκα και 1 λαμφαδενα στο κάτω μέρος... έκανα υπέρηχο στις 2 βδομάδες και ο ακτινολόγος μου είπε δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.... Ο πόνος είναι σαν τσούξιμο/καψιμο στην μέση της μασχάλης. Δεν υπάρχουν εμφανής δερμάτινοι ερεθισμοί κτλ. Κάποιες φορές ο πόνος - κάψιμο έρχεται όταν ιδρώσει η μασχάλη κάποιες φορές μετά από κίνηση του χεριού. Γενικά έχω δοκιμάσει να αλλάξω αποσμητικό να μην βάζω αποσμητικό να βάλω αντιβιωτικες κρέμες να βάλω και σε συνδυασμό με κρέμα για συγκαμα χωρίς αποτέλεσμα. Πήγα και έκανα γενικές αναλύσεις είναι οκ έκανα us μαστού και μασχάλης χωρίς ιδιαίτερα αποτελέσματα.κάποιες φορές ο πόνος είναι πιο καυστικός και αντανακλά στην έσω επιφάνεια του τρικέφαλου. Έχω απελπιστεί ο προσωπικός μου ιατρός μου έδωσε να βάζω αντιφλεγμονώδη αλοιφές και φάρμακα αλλά δεν έχω αποτέλεσμα. Τι μπορώ να κάνω άλλο. Με ανακουφίζει μόνο όταν το χέρι μου βρίσκεται σε έκταση. Τυχαίο εύρημα ο δεξιός μαστός μου είναι ως αδένας πιο μεγάλος από ότι ο αριστερός αλλά δεν υπάρξει κάτι κατά το us. Σας παρακαλώ βοηθήστε με

2 ειδικοί απάντησαν

  • Για τον αδενα ισως να πατε σεΟριλλα, για τον μαστο μπορειτε να καντε και ορμονολογικες με ενδοκρινολογο

    Μπεραρντέλλι Ρίτα

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Θα ήθελα να σας εξετάσω από κοντά για να καταλάβω καλύτερα γιατί λείπει η κλινική εξέταση.Μπορείτε να κάνετε μία μαστογραφία για να έχουμε πιο ολοκληρωμένη εικόνα αλλά δεν αποκλείω το πρόβλημα να είναι μυικό που σημαίνει ότι χρήζει επίσκεψη σε ορθοπεδικό και φυσικοθεραπευτή .

    Γαλανού Ιωάννα

    Μαστολόγος