• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 03/11/2023

“Καλησπέρα σας. Είμαι 44.Εδώ και μήνες έχω παρατηρήσει οτι όταν ξαπλώνω προς τα δεξιά νίωθω όταν ανασαίνω νιώθω εσωτερικά κατι να χτυπάει στον θώρακα. Έκανα μετά απο σύσταση πνευμονολόγου ακτινόγραφία θώρακος η οποία βγήκε ολοκάθαρη απο ευρήματα.Χθές επισκέφτηλα ορθοπεδικό ο οποίος μου είπε να πάω σε χειρουργό αλλά να κάνω και μαγνητική θώρακος και με καθυσήχασε ότι δεν είναι κάποια κακοήθεια διότι θα φαινόταν κάτι στην ακτινογραφία.Ισως είναι διαφραγματοκήλη.Δυστυχώς επειδή το μυαλό πάει στο πιο κακό σενάριο θα ήθελα τη γνώμη σας. Τι μπορεί να είναι αυτό;Η διαφραγματοκήλη μπορεί να είναι αισθητή με αυτον τον τρόπο. Κλεινοντας να αναφέρω οτι το αισθάνομαι πιο συχνά μετα απο μεγάλο γεύμα. Δεν νιώθω πόνο πάρα αυτο το εσωτερικό (απο μεσα προς τα έξω) χτύπημα στον θώρακα. Ευχαριστώ,”

5 ειδικοί απάντησαν

  • Από τη στιγμή που δεν έχετε ευρήματα από τον ακτινολογικό έλεγχο της περιοχής του θώρακα, το επόμενο σωστό βήμα που μπορείτε να κάνετε είναι να επισκεφτείτε γαστρεντερολόγο και αυτός πιθανότατα θα σας προτείνει να κάνετε οισοφάγο-γαστροσκόπηση, ώστε να αποκλειστεί το ενδεχόμενο διαφραγματοκήλη η άλλης παθήσεις από τον οισοφάγο

    Τσεχπενάκης Αναστάσιος

    Γενικός Χειρουργός

    Πλατεία Μαβίλη

  • Καλησπέρα το ότι συσχετίζεται με λήψη τροφής πιθανό να οφείλεται σε διαφραγματοκηλη ή σε χολολιθίαση.
    Εκτός από γαστροσκοπηση χρειάζεται και υπέρηχος άνω κοιλίας

    Φαρμάκης Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός - Στρατιωτικός Ιατρός ε.α

    Περαία

  • Μια αξονική θώρακος και κοιλιάς θα σας λύσει την απορία σας

    Καζαμίας Μιχάλης

    Γενικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Πολυ ποθανον να ειναι διαφραγματοκηλη η οποια μπορει να αναδειχθει μετα απο αξονικη ανω κοιλιας ή μια γασροσκοπηση απο εμπειρο γαστρεντερολογο

    Τσακμάκας Δημήτριος - Σύγχρονο Ιατρείο Ορθοπρωκτικών Παθήσεων

    Γενικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Ξεκινάμε από τα πιο απλά και πάμε στα πιο σύνθετα ξεκινάτε με μια απεικόνιση τύπου αξονική η μαγνητική θώρακα και ανω κοιλιας. Και αναλόγως τα ευρηματα πιθανότατα πρέπει να επισκεφτείτε και το γαστρεντερολόγο για Γαστροσκόπηση ή ότι άλλο κρίνει αναγκαίο

    Τσαβολάκης Θεόδωρος

    Γενικός Χειρουργός

    Γλυφάδα