• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 30/03/2023

Καλησπέρα. Πριν ένα μήνα περίπου ήρθα σε ελεύθερη επαφή με παλιό μου σύντροφο. Τελευταίο τεστ παπ είχα κάνει πριν ενάμιση χρόνο όπου σε αυτό το διάστημα είχα μία σεξουαλική επαφή ( αυτή που προαναφέρεται) και μία μη ολοκληρωμένη επαφή, μόνο με εξωτερική επαφή χωρίς διείσδυση. Γνωρίζω τα λάθη μου, έκανα τεστ παπ και βγήκε ASCUS με άτυπα κύτταρα. Περιμένω την τυποποίηση του HPV και πέρα από το άγχος αυτού του ιού έχω τρομερό άγχος για HIV. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να τον έχω κολλήσει και εκείνον?

6 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας, o hpv είναι πολύ κοινός ιός χωρίς κάποια συγκεκριμένη θεραπεία πέρα από την παρακολούθηση. Όσον αφορά τον hiv, θα πρέπει να ελεγχθείτε και οι δύο

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Εαν γνωριζετε οτι ο σεξουαλικος σας συντροφος ειναι HIV φορεας κ ειχατε ελευθερη επαφη ναι ειναι πιθανο.εαν το συσχετισατε με τον hpv ιο ,οχι καμια σχεση δεν εχουν .

    Μήνου Νίκη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Ο HPV είναι ένας πολύ συχνός ιός που μπορεί να τον είχατε κολλησει στο παρελθόνκαι να εμφανίστε τώρα τις αλλοιώσεις. Δεν χρειάζεται να ανησυχείτε. Θα το παρακολουθήσετε. Τον HIV μπορείτε να έχετε κολλήσει μόνο αν ο σεξουαλικος σας σύντροφος είναι θετικός. Μπορείτε να τον ρωτήσετε αν νοσεί από HIV.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Χρειαζόμαστε περισσότερες πληροφορίες. Γενικά η πιθανότητα για HIV είναι ελάχιστη, για HPV μικρή.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • λογικα οχι το ΑSKUS μην σας τρομαζει συνηθως φευγει μονο του

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Ο ιός των κονδηλωμάτων μεταδίδεται σεξουαλικά οπότε είναι πιθανόν να τον έχετε κολλησει αν και μπορεί και εκείνος να ήταν ήδη φορέας από άλλη σύντροφο χωρις να είναι ορατό. Κάντε εξέταση αίματος για όλα τα ΣΜΝ και κολποσκόπηση και νέο τεστ παπ για τον HPV

    Ανδριώτη Λιλιάνα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ερυθραία