• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 08/07/2023

Καλησπερα, πριν 2 μέρες έβαλα γυψο σε σπάσιμο στο μεταταρσιο. σήμερα κατά λάθος πηγα να πεσω κ το πατησα, οχι πολυ αλλά ένιωσα λίγο πόνο έως κ αρκετή ώρα μετά. μπορει. μπορεί να έχει υπάρξει προβλημα? ευχαριστώ.

8 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας! θεωρητικά όχι. Αν έχετε όμως κάποια υπόνοια για το αντίθετο καλό είναι να συμβουλευτείτε τον θεράποντα ιατρό σας και να κάνετε μια νέα ακτινογραφία άκρου ποδός f+p. Περαστικά σας!

    Παπουλίδης Νικόλαος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Όχι δεν έχει προβλημα

    Σουκάκος Μιχαήλ

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Χαϊδάρι

  • Μάλλον πρέπει να κάνετε ακτινογραφία μήπως και το κάταγμα μετακινηθηκε

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Εξαρτάται από το κάταγμα , σε ποιο μετατάρσιο, αν είχε παρεκτοπιση, τι είδους γύψος μπήκε, πως το πατήσατε κτλ κτλ
    Μάλλον το φρονιμοτερο είναι να συμβουλευτείτε το γιατρό που σας βλέπει για κάποιο πιθανό επανελεγχο

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα σας. Θα πρέπει να κάνετε μια ακτινογραφία για να διαπιστωθεί αν υπάρχει μετατόπιση στην περιοχή του κατάγματος. Πρέπει να σας δει ο Ορθοπαιδικός σας δηλαδή

    Διακάτος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ηλιούπολη

  • Δύσκολο να υπάρξει πρόβλημα.αν όμως συνεχιστούν τα ενοχλήματα καλό είναι να υπάρξει ακτινολογικός έλεγχος νωρίτερα απο τον προγραμματισμένο του ελέγχου.

    Παπαδόπουλος Παναγιώτης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Αθλητίατρος

    Γλυφάδα

  • ΜΠΟΡΕΙ. ΣΕ ΔΕΚΑ ΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΘΑ ΚΑΝΕΕ ΝΕΑ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΤΕ

    Τσαπακίδης Γιάννης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Καλλιθέα

  • Θα πρέπει να εξεταστείτε απο Ορθοπαιδικό Χειρουργό μαζί με τις ακτινογραφίες σας. Πολλές φορές η χρήση γύψου σε αυτά τα κατάγματα μπορεί να αποφευγθεί και να χρησιμοποιήσετε αφαιρούμενη μπότα ή νάρθηκα. Κλείστε ραντεβού για παραπάνω πληροφορίες.

    Κωστάκος Θωμάς

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Χαλάνδρι