• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 14/05/2023

Καλησπέρα παίρνω αμοξιλινη 500mg εδώ και 6 μέρες για φλεγμονή στο ουλο πάνω από προβληματικό δόντι,. Σήμερα Κυριακή ξύπνησα με το μάγουλο πρησμένο και Πήρα αλγκοφρεν. Κανένας οδοντίατρος δεν απαντάει. Σε λίγες ώρες θα παίξω σε αγώνα ποδοσφαίρου. Είναι ασφαλές? Ευχαριστω

9 ειδικοί απάντησαν

  • ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΕΝΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΙΣΟΥΜΕ ΕΝΔΟΔΟΝΤΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΜΕ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΟΣΤΗΜΑ. ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΧΙ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΜΕ ΜΕΓΑΛΟ ΑΠΟΣΤΗΜΑ ΚΑΘΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΑΛΑΙΠΟΡΙΑ ΤΟΥ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΑΠΟΣΤΗΜΑΤΟΣ..ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΕΤΕ ΚΑΙ ΠΥΡΕΤΟ ΕΑΝ ΚΟΥΡΑΣΕΤΕ ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΚΙ ΑΛΛΟ

    SmileDental - Ράγκου Βασιλική

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Έχετε ένα απόστημα που το amoxil δεν το βοηθάει. Θα πρέπει άμεσα να επισκεφθείτε τον οδοντίατρο σας για να σας αλλάξει την αγωγή και να θεραπεύσει άμεσα το πρόβλημα. Έντονη γυμναστική δεν συνίσταται.

    Ρήγα Αικατερίνη & Συνεργάτες

    Citydentist Dental Clinic

    Ιλίσια

  • Υποθετω οτι προκειται για καποιο φρονιμητη που εχει κανει περιστεφανιτιδα οπως το περιγραφετε.δεν κινδυνευετε απο κατι,αλλα σιγουρα δεν ειναι κ το πιο ευχαριστο πραγμα να παιζετε σε αυτη την κατασταση αφου μπορει να επιδεινωθει ο πονος.καλο θα ηταν να αποφασισετε τι θα κανετε με αυτο το δοντι.μπορει πχ να χρειαστει καποια επεμβαση κ μετα να επιστρεψετε στις αθλητικες σας δραστηριοτητες.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα. Όταν υπάρχει ενεργή φλεγμονή σε ένα δόντι έξι μέρες, η μόλυνση είναι προχωρημένη. Δεδομένου ότι έξι ημέρες είναι υπαρκτή η φλεγμονή, θα έπρεπε να απευθυνθείτε σε κάποιον οδοντίατρο από την πρώτη κιόλας ημερα χωρίς να χαθεί πολύτιμος για την θεραπεία χρόνος. Η θεραπεία μιας οδοντογενους μολυνσης πρέπει να είναι συνδυαστική , δηλαδή μηχανική( ενδοδοντικη θεραπεία η εξαγωγή ) μαζί με την αντιβίωση, η οποία πρέπει να χορηγηθεί από τον θεράποντα ιατρό. Είναι απόλυτα λογικά τις Κυριακές να μην βρίσκεται κάποιον ιδιώτη , διότι όλα τα ιδιωτικά ιατρεία έχουν ωράριο και δεν είναι 24 ωρα. Για το αν είναι ασφαλές, δεν μπορώ να απαντήσω δυστυχώ... Διάβασε περισσότερα

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Κανένα δόντι δεν είναι προβληματικό. Όπως μου το περιγράφετε θέλει απονευρωση με μικροσκόπιο.
    Αν με καλούσαμε θα σας έδινα λύση. δεν πειράζει τώρα, απλά το algofren δεν είναι για πάντα, θα πρέπει να απομακρυνθουν τα μικρόβια από τις ρίζες.

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Καλησπερα σας!
    Κατ'αρχας δεν είναι σωστό να παίρνετε αντιβιωση χωρίς να σας έχει εξετάσει ιατρός. Το δόντι σας δείχνει ότι έχει σοβαρό απόστημα αφού πρηστηκατε παρά την αντιβιωση!! Κρινω σκόπιμο να επισκεφτειτε άμεσα κάποιον οδοντίατρο, καθώς το απόστημα μπορεί να θέσει σε σοβαρό κίνδυνο την υγεία σας!!
    Και φυσικά είναι απαγορευτικό να αθληθειτε όντας πρησμενος!!

    Ψυχαράκη Ευαγγελία

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • πρέπει να το παίρνετε αυστηρά ανα 6ωρο
    και να επισκεφθείτε έναν οδοντιατρο

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Γενικώς η υπεραιμια λόγω αεροβικης άσκησης ενδέχεται να επιδεινώσει το πρήξιμο και τον πόνο

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • ΚΟΙΤΑΞΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΦΟΥ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΥΜΕΝΟΣ ΜΕ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ. ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΜΑΛΛΟΝ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΑΓΩΓΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΠΙΑΝΕΙ ΑΥΤΗ. ΤΟ ΑΛΓΚΟΦΡΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΕΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΕΝΘΥΜΕΡΟ ΠΡΩΙ -ΒΡΑΔΥ

    Παφλής Μιχάλης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πλατεία Μαβίλη