• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 09/05/2023

Καλησπέρα. Να σας πω λίγο το ιστορικό μου. Συμπεριέλαβα τελείως τυχαία στις καθιερωμένες μου γενικές εξετάσεις πού κάνω κάθε χρόνο και την B12 πιο πολύ για να δω αν έχω έλλειψη από κάποια βιταμίνη και για να δω και για την D3 μου σε ποιες τιμές ήταν μιας κι έπαιρνα συμπλήρωμα D3 για την θωράκιση του ανοσοποιητικού μου για τον κορονωιο που είχα διαβάσει ότι βοηθάει. Οι εξετάσεις έδειξαν πολύ καλά επίπεδα D3 αλλά υπερβολικά αυξημένα επίπεδα B12. 4022 pg/ml. Ο παθολόγος αφού βλέπει τις εξετάσεις μου γράφει ένα υπερηχογράφημα άνω κάτω κοιλίας, στο οποίο μετά δεν βρίσκει τίποτα και με παραπέμπει σε αιματολογο. Ο αιματολογος μου γράφει ειδικές εξετάσεις για να αποκλείσει σοβαρότερες παθήσεις του αίματος που ευτυχώς δεν έδειξαν τίποτα. Όμως μου λέει ότι μπορεί να είναι τυχαίο γεγονός. Έκανα από τότε άλλες τρείς φορές τα νούμερα B12 από την αρχή είναι pg/ml 4022,4184,4531,3113 Η τελευταία είναι φετινή τον Απρίλιο. Θα πρέπει να τονίσω ότι φέτος οι δείχτες τρανσαμινάσες στο συκώτι μου AST-ALT είναι λίγο ανεβασμένες άνω του ορίου χωρίς να δείχνει κάτι το ήπαρ στο υπερηχογράφημα. Απλά μου είπε ο διαιτολόγος ότι έχω λίγο σπλαχνικό λίπος στο συκώτι. Παθολόγος,Αιματολόγος, Διαιτολόγος δεν ξέρουν να μου πουν τα αίτια που είναι ανεβασμένη ένα χρόνο τώρα η B12 μου χωρίς να πήρα ποτέ συμπήρωμα B12 εκτός από μία φορά που πήρα νιασίνη αυτή που ανοίγουν τα αγγεία και κοκινίζεις λίγο και την πήρα γιατί ρίχνει την χοληστερίνη, αλλά δεν είχε υπερβολική δόση το κάθε χαπάκι και την έχω σταματήσει δύο χρόνια τώρα. Μήπως πρέπει να πάω σε ειδικό ηπατολόγο να μου πει αν έχει να κάνει με το ήπαρ μου ή να πάω σε άλλον αιματολόγο. Ή μπορεί να είναι όντως τυχαίο γεγονός? Δεν ξέρω πόσα χρόνια είναι ανεβασμένη, απλά το διαπίστωσα τυχαία από πέρσι. Εσάς ποια είναι η γνώμη σας γιατρέ μου? Απλά μία καθοδήγηση θέλω στην ειδικότητα γιατρού που πρέπει να με δει ή αν πρέπει να κάνω κάποια άλλη ειδική εξέταση . Ευχαριστώ

3 ειδικοί απάντησαν

  • Καλή σας μέρα. από την στιγμή που έχετε εκτιμηθεί από αιματολόγο θεωρώ ότι δεν χρήζει ανησυχίας. Θα μπορούσαμε όμως να κάνουμε έναν περαιτέρω ηπατολογικό εργαστηριακό έλεγχο λόγω και των αυξημένων επιπέδων ηπατικών ενζύμων που αναφέρεται ότι έχετε φέτος και να δούμε τις εξετάσεις σας συνολικά. Και πάλι όμως θεωρώ ότι δεν υπάρχει πιθανότατα κάτι παθολογικό.

    Ράπτη Ειρήνη

    Ηπατολόγος

    Κυψέλη

  • Δεν μπορω να σας δωσω απαντησεις σε ολα τα ερωτηματα σας, χωρις να ξερω τι εξετασεις κανατε, ποια ειναι η διατροφη σας. Το μονο που μπορω να σας πω ειναι οτι το ηπαρ πασχει απο τη στιγμη που ειναι ανεβασμενες οι τρανσαμινασεις και δεν ειναι αποδεδειγμενο οτι η Β12 το βλαπτει. Η βιταμινη Α αντιθετα μπορει να προκαλεσει βλαβη στο συκωτι. Επειδη εχω ασχοληθει με την ηπατολογια θα πρεπει να κανετε μια σειρα εξετασεων, ειδικες για το συκωτι. Αλλα αυτα λεγονται απο κοντα και οχι μεσω του διαδυκτιου

    Ηλιάδου Ελισάβετ

    Παθολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Υπάρχουν πολλοί λόγοι συνήθως μη παθολογικοί για την αύξηση της b12.Αιματολογο αρχικά.

    Γιάννικος Θεοφάνης

    Αιματολόγος

    Νέα Ιωνία