• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 18/04/2023

Καλησπερα και χρονια πολλα! Η κορη μου εχει το ποδι της σε νάρθηκα εδω και ενα μήνα εχει ραγίσει ενα κόκαλο στον αστράγαλο και ο γιατρος της ειχε γραψει ενεσεις για να μην παθει θρόμβωση ! Οι ενεσεις της ομως τελειωσαν ηταν 30 μεσα στο κουτι και θα πρεπει να κρατησει το ποδι της σε νάρθηκα αλλες 10 ημέρες θα πρεπει να γραφτούν κ αλλες ενεσεις ή θα είναι Ενταξει; Ειναι γενικό το νοσοκομειο και δυσκολευομαι να βρω τον γιατρο της μεσω τηλεφώνου και αυτη την στιγμη ειναι και δυσκολη η μετακίνηση μου προς το νοσοκομειο!

10 ειδικοί απάντησαν

  • πόσον ετων ειναι η κορη σας; Καλο θα ηταν να επικοινωνήσετε με τον θεράπων ιατρό.

    Δρ. Πισκοπάκης Νικόλαος & Συνεργάτες

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Καλό θα ήταν να συνεχίσει την αντιπηκτική της αγωγή για όσο διάστημα είναι ακινητοποιημένο το πόδι της στον ναρθηκα

    Παπουλίδης Νικόλαος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Αγαπητή μου κυρία, η προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν έπρεπε για ρωγμώδες κάταγμα να δοθεί ενέσιμη αντιπηκτική αγωγή. Αφού όμως εδόδη για ένα μήνα, δεν είναι ανάγκη να παραταθεί. Τι εννοείτε όμως ότι δεν έχετε δυνατότητα να βρείτε τον ιατρό της στο νοσοκομείο; και ποιός σας έδωσε την εντολή της παρατάσεως του γύψου; Πάντως αν θέλετε να παρατείνετε την αντιπηκτική αγωγή, αυτά τα φάρμακα δίδονται και χωρίς συνταγή, και δεν είναι ακριβά. Σας ευχαριστώ πολύ.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Καλό θα ήταν να συνεχίσει τις ενέσεις για τις υπόλοιπες 10 ημέρες που θα φέρει τον νάρθηκα . Εκτός αν είναι μικρή σε ηλικία , τότε δεν είναι απαραίτητο .

    Δρ. Πεντερίδης Ιωάννης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Παιδοορθοπαιδικός

    Ωραιόκαστρο

  • Καλημέρα και χρόνια πολλά , εφόσον η κόρη σας δεν θα το πατήσει για άλλες 10 ημέρες θα πρέπει να συνεχίσει τος ενέσεις για αποφυγή θρόμβωσης .

    Καλδής Παναγιώτης

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Παλλήνη

  • ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ. ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΡΟΛΟ ΣΤΟ ΠΟΣΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΑΓΩΓΗ ΜΕ ΑΝΤΙΠΗΚΤΙΚΕΣ ΕΝΕΣΕΙΣ. Η ΗΛΙΚΙΑ, ΤΟ ΠΟΣΟ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΣΤΩ ΜΕ ΤΟΝ ΝΑΡΘΗΚΑ, ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΟΥ ΚΑΤΑΓΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ Η ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΣΑΣ ( ΕΠΕΙΔΗ ΗΔΗ ΕΧΕΙ ΕΙΚΟΝΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΑΝΩΤΕΡΩ). Η ΧΡΗΣΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΩΝ ΕΝΕΣΕΩΝ ΠΡΟΣΔΙΔΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΒΑΖΕΙ ΣΕ ΚΙΝΔΥΝΟ. ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ.

    Δημητρακόπουλος Μιχαήλ

    Ορθοπαιδικός

    Εύοσμος

  • Χρονια πολλα,πρεπει να συνεχιστουν οι ενεσεις οσο εχει το ναρθηκα

    Πανδής Βασίλειος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Κέρκυρα

  • Καλημέρα σας. Κανονικά πρέπει να συνεχίσει τίς αντιπηκτικές ενέσεις μέχρι την αφαίρεση τού νάρθηκα και κινητοποίηση τού ποδιού. Εκτός άν έχει πεί κάτι άλλο ο γιατρός σας για λόγους πού αυτός κρίνει.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • Καλησπέρα σας και Χρόνια Πολλά! Ναι πρέπει να συνεχίσει τις αντιπηκτικές ενέσεις για όσο φοράει τον νάρθηκα.

    Αναγνώστου Αντώνιος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • ΟΣΟ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΝΑΡΘΗΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΝΤΙΠΗΚΤΙΚΕΣ ΕΝΕΣΕΙΣ. ΤΙΣ ΕΝΕΣΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΣΥΝΤΑΓΟΓΡΑΦΗΣΕΙ ΚΑΙ ΙΔΙΩΤΗΣ ΙΑΤΡΟΣ

    Μπογιόπουλος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ιωάννινα