• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 25/06/2023

Καλησπέρα! Ήθελα να ρωτήσω,ο φίλος μου την Τετάρτη το βράδυ είχε από την δεξιά πλευρά λίγο πρήξιμο χαμηλά στην αμυγδαλή και βραχνάδα φωνής, του έκλεινε.. πήγε σε ωρλ του είπε ότι είναι από την γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση,λόγω των οξέων που πάνε στο λαιμό και τον ερεθίζουν γιατί έχει και οισοφαγίτιδα.και διαφραγματοκηλη.. Του είπε μάλιστα ότι ο λαιμός του είναι σαν αυτούς που καπνίζουν ότι έχει κάτι εγκαύματα στον λαιμό..Σήμερα ήταν καλύτερα από άποψη πονόλαιμου και βραχνάδας,αλλά το πρωί πήρε ένα χάπι για το στομάχι nexium λέγεται.Δυο ώρες μετά από αυτό έκανε διάρροια μια φορά και μετά από μερικές ώρες άρχισε να μην νιώθει καλά να νομίζει ότι θα σβήσει,με ναυτία, ζαλάδα και τάση για εμετό.Ανεβασε και.πυρετο 37,7 και μέχρι 38,1 πήγε..Μπορεί να είναι παρενέργειες από το nexium ή απλά συνέπεσε με ίωση? Μπορεί να ήταν η ίωση που είδε από την Τετάρτη και ξαφνικά ενώ του πέρασε ο πονόλαιμος και η βραχνάδα επιδεινώθηκε? Επίσης,ενώ είχε πυρετό και δνε το ήξερε, ανταλλάσσαμε φιλιά, αγκαλιές, κοιμηθήκαμε μαζί..υπάρχει κάποια πιθανότητα να μην κολλήσω ή όχι?

1 ειδικός απάντησε

  • ΜΑΛΛΟΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΩΣΗ. ΤΟ ΝΕΧΙUM ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ. ΑΝ ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΠΟΙΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ. ΤΩΡΑ ΑΝ ΚΟΛΛΗΣΕΙΣ ΕΣΥ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΙΩΣΕΙΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΗ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΙΔΙΩΣ ΑΝ ΑΝΤΑΛΛΑΣΕΙΣ ΦΙΛΙΑ. ΑΠΛΑ ΚΡΑΤΑ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ

    Παφλής Μιχάλης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πλατεία Μαβίλη