• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 28/05/2023

Καλημέρα σας, έχω συμπτωματικη προβολή δίσκου και ο γιατρός μου είχε πει μετά την φαρμακευτική αγωγή ,τις φυσικοθεραπειες και την μαγνητική που εκανα ότι μπορώ να κάνω κανονικά άρση βαρων . Όμως κάθε φορά που κάνω μετά την άσκηση πονάω περισσότερο . Υπάρχει πιθανότητα να επιδεινώνεται η προβολή; σε ποιον ειδικο μπορω να απευθυνθώ που μπορεί να με καθοδηγήσει ώστε να συνεχίσω την άσκηση μου χωρίς πονο;

5 ειδικοί απάντησαν

  • Ειδικοί είμαστε όλοι οι ορθοπεδικοί. Πρέπει να έλθετε στο ιατρείο με τις εξετάσεις σας για να σας αξιολογηθεί το πρόβλημά σας ούτως ώστε, να μπορέσετε να είστε σίγουρος για το τί μπορείτε και τι δε μπορείτε να κάνετε.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Εννοείται ότι δεν έκανες κάτι για την προβολή του δίσκου σου .Οι φ θεραπείες προσφέρουν μόνο ηρεμία του συμπτώματος και όχι της παθήσεως που είναι η προβολή του δίσκου .Χρειάζεσαι αποσυμπίεση με το μηχάνημα DRX 9000 για να υποχωρήσει η προβολή του δίσκου

    Βαμβάτσικος Κωνσταντίνος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Άγιος Στέφανος

  • Καλημέρα σας. Σήμερα επέστρεψα από συνέδριο στο εξωτερικό.
    Πολύ πιθανόν.
    Χρειάζεται ορθοπαιδικό εξιδεικευμένο καί στην σπονδυλική στήλη, για να σας καθοδηγήσει σωστά.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • Εξαρτάται από πάρα πολλούς παράγοντες , ωστόσο η άρση βαρών δεν είναι ότι πιο υγιές για τη σπονδυλική στήλη.
    Ανάλογα με τα ευρήματα των εξετάσεων σας κ την κλινική εξέταση, θα εξαρτηθεί αν μπορείτε να συνεχίσετε στην ίδια ένταση.
    Μπορείτε να μιλήσετε με ορθοπαιδικό ή νευροχειρουργό

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Από την στιγμή που η άσκηση/άθληση επιδεινώνει τον πόνο θα απέκλεια αυτήν για μεγάλο χρονικό διάστημα.Για φυσική κατάσταση θα περπατούσα ή θα κολυμπούσα.Η άρση βάρους μπορεί να επιδεινώσει την δισκοκήλη σας

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης