• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 29/01/2024

Καλημερα σας. Εκανα λειζερ για υπερμετρωπια και αρχες καταρρακτη και στα δυο ματια με 1 εβδομαδα διαφορα. Το ενα το εκανα στις 9 Ιανουαριου 2023 και το αλλο στις 16. Μπορει να ειναι νωρις ακομη, ομως απο το πρωτο ματι ειδα απο την πρωτη στιγμη. Απο το δευτερο τα εβλεπα θολα. Τωρα 2 εβδομαδες μετα το περας των επεμβασεων, απο το πρωτο βλεπω καλα μακρια και κοντα θολα, απο το δευτερο ακριβως το αντιθετο. Ο γιατρος μου ειπε πως χρειαζεται χρονο για να συγχρονιστουν. Εχω αμφιβολιες. Τί συμβαινει? Ευχαριστω πολυ.

4 ειδικοί απάντησαν

  • Σας εχουν κανει διόρθωση το ενα ματι για μακρια και το αλλο για κοντα για να μην χρειάζεστε γυαλια ουτε για μακρια, ουτε για κοντά. Δηλαδή Monovision. Θεωρω οτι θα το συνηθίσετε. Ειναι ιδιαίτερα πρακτικο στην καθημερινότητα.

    Σαμιωτάκη Αφροδίτη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Εύοσμος

  • Χρειάζεται χρόνος να συγχρονιστούν.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Εάν έχει προταθεί η μέθοδος monovision είναι όλα φυσιολογικά με τις ανάλογες μετρήσεις των ενδοφακων φυσικά . Όπως επίσης και η επιλογή του πρωτεύοντος οφθαλμού .

    Μητσώνης Μιχαήλ

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Ερυθραία

  • Ο γιατρος σας εχει δικιο.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο