• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 13/09/2023

Καλημέρα σας, είμαι άνδρας 38 ετών Θα ήθελα την βοήθεια σας η’ αν μπορείτε να με κατευθύνεται σε ένα ιατρικό θέμα που αντιμετωπίζω. Τους τελευταίους δυο μήνες παρατήρησα κατά την κατάποση σιέλου να ακούγεται ένα ήχος στο λαιμό (κλακ) από την δεξιά πλευρά όταν ο λαιμός βρίσκεται σε ευθεία θέση ( δεν το κάνει αν στρίψω και καταπιώ είτε αριστερά είτε δεξιά). Εντοπίζεται κυρίως αναμεσά στο καρύδι και την κάτω γνάθο. Προχώρησα σε όλες τις απαραίτητες εξετάσεις όπως: Λαρυγγοσκόπηση 3 φορές από 3 διαφορετικούς ιατρούς ΩΡΛ Υπέρηχο σε ακτινολόγο σε σιαλογόνους αδένες, λεμφαδένες, θυροειδή και γενικά στην περιοχή που καταλαβαίνω τον ήχο κλπ. Εξετάσεις αίματος δυο φορές! Εξέταση από ενδοκρινολόγο & παθολόγο. Από τις εξετάσεις κανένας ιατρός δεν βρίσκει κάτι παθογόνο ούτε μπορεί να αξιολογήσει αυτό το κλακ το οποίο κάνει κατά την κατάποση. Επίσης παράλληλα και μετά από 10 μέρες αφότου εντόπισα το ήχο, για περίπου 20 μέρες είχα και πονόλαιμο σε ήπια μορφή οπού κάνοντας θεραπεία με αντιφλεγμονώδη (5 ημέρες ) περνούσε ο πόνος κ έπανερχοταν μετά την διακοπή! Τώρα είμαι στην φάση όπου άμα πάρω ένα αντιφλεγμονώδη περνάει ο πόνος για περίπου 2 μέρες! Για να καταλήξω όσο πιο σύντομα μπορώ πλέον δεν νιώθω συνέχεια πόνο αλλά Το μόνο που αντιλαμβάνομαι συνέχεια είναι αυτό το κλακ οπού το κάνει σε συγκεκριμένη θέση του λαιμού. Οι διαγνώσεις οι οποίες μου αναφέρθηκαν από ιατρούς ήταν ότι ο χόνδρος του λαιμού μπορεί να κάνει τον ήχο, ή κάποιος μυς ή να έχει παθει κάποια φλεγμονή από τραυματισμό το υοειδεσ Οστό (είχα χτυπήσει καταλαθος κοντά στις ημερομηνίες που το εντόπισα) όπως μου είπε και ένας ρευματολογος! Σας έχει ξανά τύχει? Μήπως χρειάζεται να κάνω κάτι επιπλέον από εξετάσεις?”

3 ειδικοί απάντησαν

  • Σαν ορθοπαιδικός δεν ξέρω,δεν μπορω να απαντήσβ ,δεν μου έχει ξανασυμβεί.Θέλετε ωρλ και γναθοχειρουργό ίσως

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • ΣΕ ΩΡΛ

    Ανδρεόπουλος Ασημάκης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ίλιον

  • Νομίζω ότι η μαγνητική θα ήταν η πλέον διαφωτιστική... Η επίσκεψη στο ιατρείο και έλεγχος της αυχενικής μοίρας σπονδυλικής στήλης θα ήταν απαραίτητος.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός