• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 14/11/2023

Καλημέρα σας, Αρκετά χρόνια ταλαιπωρουμαι απο πιασιματα στον αυχένα που όμως περνάνε και πότε δεν μου έχουν δημιουργήσει περαιτέρω συμπτωματα. Λόγω έντονης άσκησης επειδή ασχολούμαι με την πυγμαχια τον τελευταίο καιρό έχω ένα μόνιμο πιάσιμο στον αυχένα σαν ελαφριά ψύξη που πονάει ελαφρώς σε περιστροφές του κεφαλιού και με χαλαρώνει μόνο με το μασάζ για λίγο. Τι προτείνετε ότι πρέπει να κάνω? Χρειάζεται κάποια περαιτέρω εξέταση ίσως κάποια αξονική? Και που μπορεί να οφείλεται αυτό το συνεχές πιάσιμο στον αυχένα. Φοβάμαι μην προέρχεται από κάτι πολύ πιο σοβαρό.

8 ειδικοί απάντησαν

  • Η ΚΛΙΝΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΠΟ ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΟ ΕΙΔΙΚΟ ΣΤΗΝ ΣΠΟΝΔΥΛΙΚΗ ΣΤΗΛΗ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ

    Δερμιτζάκης Εμμανουήλ

    Ειδικός Ρευματολόγος

    Καλαμαριά

  • Καλησπέρα σας, μια ακτινογραφία σε πρώτη φάση και η κλινική εξέταση μπορούν να μας δώσουν αρχικές πληροφορίες για τον αυχένα σας. Τουλάχιστον από ότι αναφέρετε πιστεύω ότι το πρόβλημά σας είναι μυοσυνδεδμικού τύπου, όπου πέρα από μαλαξεις και διατάσεις υπάρχουν ιατρικές τεχνικές όπως η μεσοθεραπεια, προλοθεραπεια, οζονοθεραπεία και άλλες που μπορούν να σας δώσουν πιο μόνιμα και μακροχρόνια αποτελέσματα.
    Είμαι στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία.
    Ευχαριστώ
    Κάπλας Απόστολος, Φυσίατρος

    Κάπλας Απόστολος

    Φυσίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα, θα πρέπει να γίνει κλινική εξεταση και ενδεχομένως συνταγογραφηση μαγνητικής στον αυχενα. Περαιτέρω αντιμετώπιση θα γίνει ανάλογα με τα ευρήματα της εξέτασης κι της μαγνητικής

    Μαλάκου - Ροντούλη Δήμητρα

    Φυσίατρος

    Λάρισα

  • Δεν ακούγεται φοβερά ανησυχητικό, ειδικά αν δεν υπάρχουν μουδιάσματα ή άλλα συμπτώματα από τα χέρια.
    Παρ όλα αυτά αν ανησυχείτε, επισκεφτείτε ένα γιατρό να εξετάσει τον αυχένα σας κ αν χρειάζεται να σας συνταγογραφήσει οποιαδήποτε εξέταση

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα σας. Θα πρέπει να εξεταστείτε από ρευματολόγο για να σας κατευθύνει που μπορούν να οφείλονται αυτά τα ενοχλήματα και αν απαιτούνται περαιτέρω εξετάσεις, ενώ θα σας συμβουλέψει και τί μπορείτε να κάνετε για να ανακουφιστείτε.

    Ευαγγελάτος Γεράσιμος

    Ρευματολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Ορθοπαιδικός -μαγνητικη αυχενα-οδηγιες-μποξ:απο τα χειροτερα αθληματα για τον αυχενα

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Θα πρέπει να σας δει σύντομα Ορθοπαιδικός Χειρουργός και μετά την κλινική εξέταση να γίνει και απεικονιστικός έλεγχος για να έχουμε τη διάγνωση που αφορά τα συμπτώματα σας

    Διακάτος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ηλιούπολη

  • Το πιθανότερο είναι να έχετε κάποιες αλλοιώσεις εκφυλιστικου τύπου στον αυχένα.
    Χρειάζεστε απεικονιστική μελέτη του αυχένα και κλινική εξέταση από ειδικό ορθοπαιδικό. Υπάρχουν πολλές θεραπείες που μπορούν να βοηθήσουν και να ανακουφίσουν τα συμπτώματα με επιτυχία.

    Αμοργιανός Χριστόδουλος

    Χειρουργός Ορθοπαιδικός - Ειδικός Μικροχειρουργός- Ιατρείο Παρεμβατικού πόνου

    Ψυχικό