• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 16/09/2023

Καλημερα, απο την πεμπτη εχω πονολαιμο ο οποιος δεν περναει μαζι και με πυρετο ο οποιος ακομα υποχωρει. Σε αντιστοιχες περιπτωσεις με πονολαιμο στο παρελθον επαιρνα παντα zinadol σαν αντιβιωση και μου περνουσε κατευθειαν. Μπορω να την ξεκινησω την αντιβιωση μονος μου(εχω ενα κουτι σπιτι) ή πρεπει να παω σε γιατρο παλι πρωτα ;

3 ειδικοί απάντησαν

  • ΜΗΝ ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΜΟΝΟΣ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΙΩΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΤΗΣ. Η ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΟΤΑΝ ΔΡΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΜΕ 4 ΗΜΕΡΕΣ ΑΛΛΙΩΣ ΕΙΝΑΙ ΙΩΣΗ ΚΑΙ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ ΑΙΣΘΑΝΕΣΤΕ ΟΤΙ ΣΑΣ ΒΟΗΘΑ

    Παφλής Μιχάλης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πλατεία Μαβίλη

  • Αν ξεκινήσεις μόνος την αγωγή την ευθύνη για ότι συμβεί την έχεις εσύ. Αν πας σε γιατρό την ευθύνη για ότι συμβεί την έχει ο γιατρός. Εξαρτάται λοιπόν ποιόν απο τους δύο εμπιστεύεσαι περισσότερο.

    Παπαγεωργίου Ευστράτιος

    Χειρουργός Ωτών - Ρινός - Λάρυγγος ενηλίκων - παίδων

    Γλυφάδα

  • Γενικά, η κεφαλοσπορίνη 2ης γενεάς(όπως το Zinadol) δεν αποτελεί φάρμακο πρώτης γραμμής για λοιμώξεις του ανωτέρου αναπνευστικού. Καλύτερα συμβουλευτείτε τον Ωτορινολαρυγγολόγο σας, για το ενδεχόμενο να είστε φορέας κάποιας ιογενούς λοίμωξης του ανώτερου αναπνευστικού, επομένως να μην χρειάζεται να λάβετε κανέναν αντιμικροβιακό παράγοντα .

    Μπάρκουλας Ευστάθιος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Ρόδος