• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 12/05/2023

Η ηπαρίνη χαμηλού μοριακού βάρους γράφει στις παρενέργειες ότι μπορεί να προκαλέσει στομαχικές διαταραχές.Απο τότε που τις ξεκίνησα προληπτικά α τρίμηνο κύησης πονάει το στομάχι μου πολύ σε καθημερινή βάση.Λετε να με πειράζει το φάρμακο των ενέσεων;τι μπορώ να κάνω ;

7 ειδικοί απάντησαν

  • Δεν είναι συχνή παρενέργεια αλλά αν σας πειράζει μπορείτε να πάρετε κάποιο αντιόξινο

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Δεν είναι σίγουρο ότι τα ενοχλήματα σας είναι από τις ενέσεις. Υπάρχουν και τα σχετιζόμενα με την κύηση αλλά και με την όποια πάθηση έχετε που επέβαλε την χρήση ηπαρίνης. Θα πρέπει να σταθμιστούν τα υπέρ και τα κατά στην κάθε περίπτωση καθότι είστε έγκυος. Η εύκολη λύση είναι Losec αλλά δεν είναι σωστή αυτή η προσέγγιση.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι

  • Αν είναι απαραίτητες κάντε υπομονη

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Eίναι σχετικά απίθανο να οφείλεται στις ενέσεις ο πόνος στο στομάχι. Αν ο πόνος είναι αρκετά δυνατός καλό είναι να εξεταστείτε από κάποιο ιατρό και πιθανά ένας υπέρηχος άνω κοιλίας να είναι χρήσιμος να αποκλειστεί κάποιου είδους πρόβλημα με την χοληδόχο κύστη

    Κουμούτσος Ιωάννης

    Γαστρεντερολόγος

    Νέα Ερυθραία

  • Το πιο πιθανό είναι ότι φταίει η ίδια η εγκυμοσύνη

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός

  • Οι στομαχικες διαταραχές που έχετε μπορεί να είναι και από την εγκυμοσύνη. Σωστή διατροφή με συχνά και μικρά γεύματα.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Μηπως λαμβάνετε και άλλα φάρμακα που μπορεί να προκαλεσουν στομαχικές διαταραχες; Επίσης η εγκυμοσύνη από μόνη της στο Α τρίμηνο προκαλεί κάποια δυσφορία στο στομάχι. Μιλήστε με το γιατρό σας ωστε να σας δώσει κάτι για το στομάχι.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα